Milovníci šedesátých let se mohou radovat. Na scénu se totiž vrací staro-nové kousky nábytku. Retro styl pocházející z období 50 až 70. let 20. století se těší velké popularitě. V té době se totiž zrodil tzv. „bruselský styl“, jež nyní považujeme za retro nábytek.

Všichni patrně vědí, oč běží, ačkoliv v Bruselu nikdy nebyli. Tímto si však připomínáme úspěch české výpravy na Expu 58, kde se tento styl vyvinul. Český pavilon získal hned několik ocenění. V dnešní době je tento styl velmi žádaný a ne zrovna málo firem a designérů se k němu opět vrací. Možná i vy máte ještě tento nábytek někde schovaný. Ať už na půdě, v garáži nebo jej má vaše babička stále doma. Rozhodně ho nevyhazujte! Perfektně bude vypadat v kombinaci s moderní sedací soupravou i dalším nábytkem. Vždy se dá natřít novou barvou, polepit tapetou nebo přečalounit.

Retro materiály, barvy a tvary

Pro tento styl je typická ohýbaná podýhovaná překližka, kokové konstrukce židlí, umakart, čalouněná křesla s rukojetí, skleněné lustry, abstraktní motivy, porcelánové figurky. Hojně se tapetovalo nebo malovalo za pomocí válečku. Nechyběly výrazné křivky a tóny červené, žluté, zelené, modré v kombinaci s černými či šedými povrchy. Dřevěnému nábytku z břízy či buku byla ponechána jejich přirozenost. Kovové části bývaly černě lakované nebo pochromované.

Zešikmené podnoží stolů, židlí, úložných komod, křesel, pohovek a solitérní oblé kousky nábytku. Cílem návrhářů tohoto nábytku bylo odlehčit opticky soukromé, ale i veřejné interiéry. Odlehčit pomohlo i sklo, které bylo součástí obývacích stěn – většinou v podobě posunovacích dvířek. Sklo dodnes působí v interiéru jako luxusní a čistý prvek. Tento prvek se i dnes těší velké popularitě, především v malých interiérech.

Mimo tradičních materiálů, jako je dřevo, kov a sklo se začalo masivně využívat plastu. Velká změna nastala také v oblasti svítidel. Zmizely květinové vzory a romantické baculaté tvary. Čím dál více se začaly objevovat geometrické tvary a výrazné barvy. Mnoho těchto svítidel by obstálo i v dnešní konkurenci. Však materiálové i tvarové řešení bylo natolik nadčasové, že mnohé z těchto svítidel slouží dodnes.

Líbí se vám také retro nábytek a dekorace, kde patří například retro rádio, gramofon či starý telefon? Výbornou zprávou je, že můžete tento styl dnes koupit převlečený do nového kabátku. Nábytek i dekorace nabízí dnes již mnoho firem a bezvadně se doplňuje s moderním vybavením.

Comments are closed.