Pátek, 12 dubna, 2024
magazin
HomeDomovBarvy zútulní váš domov – jak vybrat ty správné?

Barvy zútulní váš domov – jak vybrat ty správné?

Když si lidé zařizují domácnost, zajímá je spíš styl a design nábytku, než barvy. Přitom právě barvy vytváří v bydlení harmonii a dokáží interiér proměnit k nepoznání. Barvy ovlivňují lidskou psychiku, a proto můžeme stejný prostor vnímat pokaždé jinak a zařídit jej tak, aby měl specifickou atmosféru – odpočinkové barvy v ložnici, barvy povzbuzující chuť k jídlu v kuchyni apod. Díky barvám můžeme místnost také opticky zvětšit, prodloužit či prosvětlit.

Zatímco někdo se obrací o pomoc u bytových designérů, druhý barevné ladění volí sám dle osobních preferencí a svého vkusu. Co se líbí bytovému návrháři, nemusí vyhovovat obyvatelům bytu či domu. Je určitě vhodné nechat si poradit, ale ne striktně se tím řídit, bydlet budete nakonec v onom bytě vy.

Jak vybrat vhodné barvy?

Soustřeďte se na potřeby své a potřeby daného prostoru. Přemýšlejte o tom, jak na vás daná barva působí, zda v té či oné místnosti chcete odpočívat, soustředit se na práci, rozvíjet kreativitu, spát, jíst apod. Nevíte-li si rady, nechte si poradit několik barev či odstínů (teplé vs. studené) a podle toho vyberte svou barvu.

Módní trendy

Aktuální barvy se netýkají pouze oblečení, ale i bydlení. Jednu sezónu může být v módě fialová, podruhé proužky, potřetí kytky. V tomto ohledu se doporučuje držet se při zemi. Střídmá klasika je většinou nadčasová a rovněž v interiéru působí lépe. Módní trendy se dají promítnout třeba na jednu stěnu, pomocí dekorací či bytových textilií – kusové koberce, přehozy, polštářky, závěsy. Ty se dají kdykoliv snadno vyměnit.

Hra s barvami

Pro velké plochy, jako je strop a stěny a větší kusy nábytku se hodí neutrální barvy. Výrazné barvy si lze dopřát na doplňcích a menších kouscích. Obecně platí, že tmavé barvy ubírají světlo a zmenšují prostor. Naopak světlé barvy prohřejí, zvětší, rozjasní. Strop a stěny by měly být ponechány vzdušné. Podlaha je jakousi stabilitou. Syté barvy používejte pouze na menší ploše a v místech, kde chcete zvýraznit nějaký originální interiérový prvek.

4 COMMENTS

Comments are closed.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular