Moderní domácnost je plná přístrojů, které se starají o ohřev teplé vody, vytápění a další aspekty, na nichž závisí celkový komfort bydlení. Je proto paradoxní, že většina lidí podceňuje význam nejdůležitější potřeby – dýchání. Kvalita vzduchu má zásadní vliv na kvalitu života a samozřejmě i na zdraví. Čas od času otevřít okna však obvykle nestačí. Nehledě na to, že během topné sezóny uniká příliš mnoho tepla.
S ohledem na změnu charakteru výstavby domů a běžné rekonstrukce se klasické větrání okny jeví jako velmi neefektivní. Kombinace moderních oken a zateplovacích systémů sice zabraňuje nadměrnému úniku tepla, ale na druhou stranu se v důsledku stavebních úprav mění prodyšnost staveb. Přirozeně se proto nabízí otázka – jak zajistit, aby byl čerstvý vzduch i v utěsněném domě?
Spousta lidí nechává proudit vzduch přes otevřené „ventilačky“, ale právě tento způsob je s ohledem na náklady na vytápění naprosto nesmyslný. Zatímco ven se dostane značné množství tepla, dovnitř jen zanedbatelné množství čerstvého vzduchu.

Mnohem účinnější je krátké a intenzivní větrání přes dokořán otevřená okna. Ale ani tato metoda není vzhledem k neprodyšnosti budov ideální. Čerstvý vzduch se poměrně rychle vydýchá a málokdo chce doma několikrát za den dělat „průvan“.
Vyšší koncentrace oxidu uhličitého se projevuje náhlou únavou (dlouhodobě pak celkovým vyčerpáním), bolestí hlavy, poruchami spánku a v neposlední řadě sníženou schopností koncentrace. K překročení limitu přitom dochází již po relativně krátké chvíli: v menší místnosti při pobytu dvou lidí za cca hodinu.
Současné technologie naštěstí nabízí vynikající řešení. Cenově dostupné větrací jednotky zajišťují nepřetržitou výměnu vzduchu a minimalizují tepelné ztráty. Jedná se o tzv. řízení větrání a uplatňuje se ve všech typech budov.
Ale jak vyřešit větrání v bytovém jádru bez oken a možnosti instalace větrací jednotky? Do místností tohoto typu je vhodné umístit výkonné odtahové ventilátory.