Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomePro kutilyVybíráme vibrační desku

Vybíráme vibrační desku

Máte v plánu pokládku zámkové dlažby, zhutnění zeminy pro stavbu příjezdové cesty či základové desky domu? Ve všech případech vám praktickým pomocníkem může být vibrační deska. Na základě jakých parametrů vybrat tu pravou?

Základní rozdělení vibračních desek je na jednosměrné a reverzní (obousměrné). Zatímco jednosměrná vibrační deska jezdí pouze jedním směrem, a to vpřed, s tou obousměrnou je možné i couvat.

Jednosměrné a reverzní

Obecně se lépe manipuluje s lehčími deskami jednosměrnými schopnými pracovat do hloubky 15 až 20 cm. Vhodné proto jsou pro menší práce a hutnění dlažby. Pro práce většího rozsahu či ve větší hloubce je pak vhodné zvolit vibrační desku reverzní, která nejenže couvá, ale také je schopná zhutnit povrch až do hloubky 40 cm.

Vibrační desky a pěchy

Pro pokládku asfaltu jsou přímo určené vibrační desky asfaltové. To jsou v podstatě jednosměrné se zahnutým spodním okrajem, díky němuž deska po sobě nezanechává žádné stopy. Pro hutnění zeminy a štěrků v úzkých výkopech je vhodné použít vibrační pěch vybavený úzkou (zhruba třiceticentimetrovou) hutnící patkou umožňující hutnící práce i ve velmi stísněných podmínkách.

Hutnění zeminy

Důležitým parametrem při výběru vibrační desky je jejich výkon. Ten se udává v kN (točivý moment). Při hutnění zeminy, štěrku či dlažby okolo bazénu si vystačíte s vibrační deskou malého výkonu (cca do 15 kN) schopné povrch zhutnit do hloubky 20 cm.

Hutnění podkladu pro základovou desku

Potřebujete-li zhutnit podklad pro základovou desku domu, popřípadě příjezdovou cestu k domu, budete se muset vybavit silnější technikou. V tomto případě vibrační deskou s výkonem okolo 20 kN, která povrch zhutní až do třiceticentimetrové hloubky.

Hutnění parkovišť a obchodních domů

Pro profesionální užití jsou určené vibrační desky nejvyššího výkonu (nad 20 kN), schopné pracovat až v téměř osmdesáticentimetrové hloubce. Tyto desky hutní rozsáhlé pracovní plochy, jako jsou parkoviště či základy obchodních domů a velkých průmyslových objektů.   

- Advertisment -pr clanky

Most Popular