Hromosvod? To je ochrana, kterou bereme jako samozřejmost. Nachází se na střeše a většinu času o něm prakticky nevíme. Během bouřky odvede blesk bezpečně do země – a ochrání tak majetek i životy. Pokud však má svou veledůležitou funkci plnit spolehlivě, musí být v bezvadném stavu. A to lze zjistit pouze v rámci pravidelné revize.
Nejde jen o další povinnost, kterou po nás chtějí zákonodárci. Je to garance, že když udeří blesk, nedojde k požáru, zničení elektronických zařízení, či dokonce ohrožení života. V dobách, kdy máme domy plné citlivé elektroniky, se prevence opravdu vyplatí.
Jak často a proč?
Podle předpisů by měl hromosvod projít revizí každé čtyři roky. U rizikových objektů jsou intervaly kratší. Po zásahu bleskem nebo po rekonstrukci střechy je nutné revizi provést bez ohledu na termín té pravidelné.
Hromosvod je vystaven všem rozmarům počasí, korozi a mechanickému poškození. Svody mohou zrezivět, uvolnit se nebo může dojít k přerušení jejich spojení. Revize hromosvodů tyto problémy odhalí, dokud je ještě čas je napravit.
Co revizní technik kontroluje?
Technik zkontroluje jímací zařízení na střeše, svody po fasádě a uzemnění v zemi. Měřením zjistí, zda systém správně odvádí elektrický náboj. Důležitá je i kontrola spojů a vzdáleností od ostatních prvků na střeše, jako jsou antény nebo solární panely.

Když revize odhalí problémy
Když technik narazí na problém, buď vám řekne „tohle je potřeba opravit, ale není to tak hrozné“ nebo „za těchto okolností vám potvrzení nedám, dokud to nespravíte“. Nejčastěji jde o rezavé spoje nebo uvolněné držáky – časem mohou jednotlivé části povolit. Naštěstí většinou stačí zavolat řemeslníka, který dá během jednoho dne hromosvod do pořádku.
Kolik revize hromosvodu stojí?
Revize běžného domu vyjde na něco mezi patnácti sty a třemi tisíci. Zdá se vám to moc? Tak si spočítejte, kolik by vás stála nová elektronika, kdyby vám blesk „usmažil“ všechny spotřebiče v domě.
No a pak je tu ještě další důvod, proč neváhat – pojišťovna. Když blesk způsobí škodu a pojištěnec nemá potvrzení o revizi, ze strany pojišťovny zazní „bohužel“ a k plnění nedojde. Podobně tomu je i v případě absence revize plynu, když dojde k havárii plynového zařízení. Takže těch pár tisíc je vlastně docela rozumná investice.