Červotoč u vás doma? A pročpak by ne – larvy červotoče nerozlišují mezi chatou, chalupou, domem před rekonstrukcí a luxusním sídlem. Dospělí jedinci kladou vajíčka do prasklin ve dřevě o optimální vlhkosti. Vzhledem k rozpětí minimálně 10 a nejvíce 80 % je pravděpodobnost, že se dostane i k vám, poměrně vysoká.
Jak červotoč vypadá a odkud se bere?
Červotoč je notoricky známý brouk. Zná ho každý, ale na otázku ohledně toho, jak vypadá, správně odpoví jen málokdo. K nejčastěji se vyskytujícím druhům, na které lze natrefit ve zdejších podmínkách, patří červotoč umrlčí a proužkovaný. Oba druhy mají protáhlé válcovité a z vrchu zploštělé tělo a článková tykadla. Liší se velikostí a zbarvením: červotoč umrlčí dosahuje velikosti až 5 mm a má na konci krovek žluté skvrny, červotoč proužkovaný je o něco menší (3-4 mm) a charakterizují ho rýhované červenohnědé krovky.
Na otázku, odkud se červotoč bere, se nabízí rovnou několik správných odpovědí. Poměrně často se vyskytuje ve starším nábytku, který nebyl ošetřený impregnací nebo jiným způsobem, jak je běžné u nábytku nového. Hmyz obvykle klade vajíčka do menších trhlin. Dalším bohatým zdrojem dřevokazných brouků je palivové dřevo – domů si proto neste jen tolik dřeva, kolik okamžitě stopíte.
Že u vás doma červotoč usadil, poznáte podle specifických dírek (výletové otvory) v poškozeném dřevě, drobných pilin v okolí a tzv. tikáním – zvukem, který vzniká při tlukotu hlaviček larev pohybujících se v prokousaných chodbičkách.
Jak s červotočem zatočit?
Efektivita boje s dřevokazným hmyzem závisí na míře poškození dřeva. Méně rozsáhlou plochu pravděpodobně zvládnete ošetřit vlastními silami pomocí volně dostupného chemického preparátu, případně roztokem vlastní výroby (více či méně účinných „babských rad“ najdete na internetu dostatek).
V případě masivnějšího napadení, kdy larvy vyhloubí chodbičky v rámci větší plochy, a navíc hlouběji do struktury materiálu, je jedinou možností injektáž speciálního prostředku pod taktovkou profesionála, případně eliminace pomocí mikrovlnného záření. Poté by měla následovat preventivní ochrana dřeva kvalitní impregnací. Jedině tímto způsobem zajistíte, aby se červotoč zanedlouho opět nevrátil na místo činu.