Zahrada je naší oázou klidu, o tom není pochyb ani sporu. S příchodem teplejšího ročního období začínáme na zahradě trávit vícero času. Ze skrýší vytahujeme zahradní nábytek, který pečlivě pucujeme a navracíme mu po dlouhé zimě život. Stejně tak vytahujeme i zahradní lehátka, která už dopředu umísťujeme do okolí bazénu, který během jara musíme také dát do kupy. A kromě jiného většina lidí zakládá kompost.
Pokud dbáte na to, abyste chránili přírodu kolem nás, pak pravděpodobně také nechcete bioodpad vyhazovat do směsného odpadu. Lepší je vhodit ho do kompostu, kde se z odpadu stane kvalitní hnojivo pro rostliny. Jenže jak na takový kompost?
Nejdůležitější je složení kompostu
Nejeden odborník by vám řekl, že nejdůležitější je správné složení kompostu. Vychytat se musí zejména správný poměr dusíku a uhlíku. Pamatujte na to, že v kompostu nikdy nesmí být mokrý ani čerstvý materiál, zároveň v něm nesmí být starý a příliš tvrdý materiál. V ideálním případě kombinujte zbytky ovoce a zeleniny, také posečenou trávu a drobné větvičky či shrabané listí na zahradě.
Co do kompostu nedávat
Samozřejmě kompost není něco, do čeho byste mohli házet naprosto všechno. Do kompostu řada věcí nepatří. Na mysli máme hlavně pecky, rostliny, které jsou napadené škůdci, také léky, vykvetlý plevel nebo cigarety. Stejně tak do kompostu neházejte slupky od banánů nebo od pobobného exotického ovoce.
Kompost umístěte na správné místo
Pokud jste se rozhodli založit si vlastní kompost, je třeba vybrat pro něj vhodné stanoviště. V ideálním případě ho umístěte do stínu pod strom, kde na něj nebude příliš pršet a kam nebude svítit přímo sluníčko.
Je důležité, abyste u kompostu hlídali jeho vlhkost. Pokud kompost není dostatečně vlhký, zastaví se celý proces tlení, naopak velká vlhkost zapříčiňuje nepříjemný zápach.