Pondělí, 5 června, 2023
magazin
HomeDomovZabezpečení domu, bytu nebo chaty: Elektronické zabezpečovací systémy a fyzická ostraha objektů...

Zabezpečení domu, bytu nebo chaty: Elektronické zabezpečovací systémy a fyzická ostraha objektů jde ruku v ruce

Těžko si představit spokojený život bez naplněného pocitu bezpečí. Pokud jde o naše obydlí, platí to dvojnásob.

Současné generace mají štěstí, že nám díky technologickému pokroku ochranu životů, zdraví i majetku usnadňují elektronické zabezpečovací systémy (alarmy), kamerové systémy, přístupové systémy a v neposlední řadě profesionální fyzická ostraha objektů. Zařízení i služby bezpečnostní agentury jsou dostupné a zdaleka již nejde o výsadu nejbohatších vrstev. Víte, jak efektivně docílit maximálního zabezpečení objektu?


Neriskujte a sjednejte si pojištění majetku.


Identifikační a přístupové systémy jsou prvním krokem k prevenci

Na identifikační a přístupové systémy jsme zvyklí z hotelů, škol, letišť, kancelářských komplexů nebo moderních bytových domů. Nepostradatelnou roli však dnes již hrají také při zabezpečení bytu a soukromých objektů obecně.

Příchozí osoba se dostane do budovy typicky po přiložení čipu. Moderní zařízení již umožňují identifikaci také přes mobilní telefon nebo prostřednictvím biometrické čtečky. Výhodou přístupu na základě skenu oka nebo otisku prstu je nepřenositelnost. Zatímco čipovou kartu či mobil si může půjčovat vícero lidí a snadno se mohou stát předmětem odcizení, sken oka nebo otisky jsou jedinečné a nenapodobitelné.

Lepší systémy současně provedou identifikaci osoby. Vrátný nebo pracovník bezpečnostní agentury tak může (i zpětně) zjistit, kdo se v objektu v daném čase pohyboval. Identifikační a přístupové systémy podstatně snižují riziko, že se dovnitř nedostane zloděj, násilník nebo jiný nezvaný host. Často jsou kombinované s videotelefony a dalšími prvky zabezpečení.

Kamerové systémy objasní, co se stalo, a poslouží jako důkazní prostředek

Když se řekne zabezpečení chaty, bytu, domu apod., většině lidí se jako první vybaví kamery. Zařízení, která 24 hodin denně a 7 dní v týdnů monitorují hlídaný prostor a záznam ukládají. Ostatně, asi každý už někdy viděl ceduli s nápisem jako „Objekt je střežený kamerovým systémem.“ Strážní mohou přes dnešní bezpečnostní kamerové systémy napojené na internet živě sledovat dění v objektu odkudkoliv – ať už jde o pult centrální ochrany (PCO), vrátnici nebo centrálu. Živý záznam může sledovat rovněž majitel objektu přes svůj počítač nebo mobilní telefon. Záznam lze samozřejmě přehrávat.

Záznam z kamer zpětně pomůže objasnit, co se stalo, a eventuálně poskytne důkaz při navazujícím šetření. Oceníte je v kancelářích, obchodech, průmyslových halách i soukromých objektech: bytech, domech, chatách nebo třeba garážích.

Při výběru kamerového systému musíte zohlednit typ objektu, jeho velikost, využití i vytíženost. S tím vám pomůže např. bezpečnostní agentura TOP security, která na trhu bezpečnostních služeb působí již bezmála 30 let. Laik bez hlubší znalosti tematiky a bohatých zkušeností jen těžko rozpozná, zda se pro něj lépe hodí kamerový systém:

• otočný nebo pevný,

• HD, IP nebo analogový.

Male security guard in uniform on dark background, closeup

Zkušený pracovník bezpečnostní agentury vám rovněž poradí, k čemu slouží a zda k ochraně vašeho objektu potřebujete speciální funkce:

• detekce vandalismu,

• detekce pohybu, zmizelých a odložených předmětů,

• rozpoznání obličejů a SPZ vozidel,

• počítání osob,

• nahrávání audia apod.

Přečtěte si naše další užitečné tipy, jak vybrat bezpečnostní kamery.

set of closeup security camera in various situation

Elektronické zabezpečovací systémy upozorní okolí i bezpečnostní agenturu

Nenahraditelnou úlohu mají při zabezpečení chaty, bytu nebo jiné nemovitosti alarmy, čidla, detektory, centrální ústředna a další prvky, které souhrnně označujeme jako elektronické zabezpečovací systémy (EZS).

Systém při neoprávněném narušení střeženého prostoru může různými způsoby přivolat pomoc, když:

• aktivuje alarm s majákem, čímž dojde k upozornění nejbližšího okolí (sousedů, kolemjdoucích) a zloděj se pravděpodobně lekne a uteče;

• odešle hlášení SMS nebo MMS na předem nastavené kontakty;

• vytočí hovor na přednastavené kontakty;

• zkontaktuje bezpečnostní agenturu (eventuálně pult centrální ochrany), která na místo následně pošle hlídku, aby situaci prověřila na místě.

Víte, co mají společného kamerové systémy a elektronické zabezpečovací systémy? Rovněž EZS se prodávají v různých stupních konfigurace. Nejlepšího zabezpečení docílíte tak, že se obrátíte na renomovanou bezpečnostní agenturu a necháte si poradit. Profesionál po prohlédnutí objektu hned spolehlivě určí, zda je účelné do EZS ve vašem případě zahrnout např.:

• detektory otevření dveří a oken,

• detektory pohybu,

• protipožární čidla,

• čidla na zjištění úniku vody nebo plynu,

• čidla na tříštění skla.

Moderní EZS můžete využít také k vytvoření tzv. inteligentního domu. Zapnout a vypnout spotřebiče, otevřít nebo zavřít dveře, stáhnout či vytáhnout rolety, rozsvítit a zhasnout světla, nastavit teplotu vytápění nebo aktivovat zavlažování zahrady. To a mnoho dalšího můžete ovládat přes dálkové ovládání skrz zabezpečovací systém, ať už jste momentálně kdekoliv.

Jestliže nemovitost napojíte na elektronický zabezpečovací systém, můžete také požádat o slevu na pojištění majetku. Avšak pouze za podmínky, že instalaci EZS provede specializovaná bezpečnostní agentura.

Pult centrální ochrany aneb ochrana pro náročné

Chcete mít jistotu, že jste pro zabezpečení domu, bytu nebo chaty udělali maximum? Pak oceníte, že zabezpečovací systémy (EZS, kamerové systémy, přístupové systémy apod.) je možné napojit na tzv. pult centrální ochrany (PCO). Jde o speciální pracoviště (pult), které je pod nepřetržitým dohledem vyškoleného pracovníka. Dojde-li k narušení střeženého prostoru, pracovník zmobilizuje agenturu, majitele objektu a eventuálně i složky integrovaného záchranného systému.

Fyzická ostraha není přežitek!

Safety of private property and modern technology. Safeguard monitoring home security cameras

Identifikační a přístupové systémy, kamerové systémy, EZS, PCO, bezpečnostní dveře a okna i jiné hmotné ochranné prvky spadají do kategorie tzv. pasivního zabezpečení. Oproti tomu aktivní zabezpečení má na starost „lidská síla“, tedy fyzická ostraha objektů zajišťovaná specializovanou bezpečnostní agenturou.

Řada lidí má dojem, že zabezpečení bytu, domu, chaty nebo jiného objektu spolehlivě zajistí zabezpečovací systémy a fyzická ostraha objektů je tak již nadbytečná. Opak je však pravdou. Profesionální strážní provádí namátkové i pravidelné pochůzky a díky svému vzdělání a výcviku umí rozpoznat riziko vzniku krizové situace, předcházet páchání trestné činnosti nebo pachatele včas odhalit a zastavit. Nadto se fyzická ostraha objektů po domluvě postará i o další činnosti, jako jsou služby domovníka, provoz recepce nebo monitoring kamerového systému. Nejlepší je proto při zabezpečení objektu zkombinovat lidský faktor a moderní technologie.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular