Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomeDomovVíte, jak správně sedět?

Víte, jak správně sedět?

Člověk tráví většinu svého života spánkem a pak taky sezením. Proto je nezbytné vědět, jak sedět správně, a hlavně jak sedět pohodlně.

Špatné sezení = bolest zad
Trpíte často bolestí celého těla a nevíte čím to asi tak může být? Trávíte celé dny sezením v práci? Má to velmi snadné vysvětlení. Málo se hýbete a vůbec své tělo neprotahujete. Proto se snažte tomuto trápení vyhnout.

Jak správně sedět při práci
Právě v práci je správné sezení velmi důležité. Základem je ergonomická židle s pohodlným a dostatečně velkým sedákem, s nastavitelnou výškou opěrky zad, podpěrou pro ruce, opěrkou hlavy a otáčecím mechanismem. Je možné použít i takzvané dynamické sezení, například za použití míče. Má velmi dobrý vliv na naše svalstvo, člověk nesedí strnule a ulevuje si tak od bolesti zad.

Jak správně sedět u jídla
U jídla by se mělo sedět především komfortně a pohodlně. To znamená sedět u jídelního stolu, a ne v obýváku na gauči. Nejenom že si na gauči pokrm nevychutnáte, ale navíc se u jídla různě krčíte a mačkáte. Proto je výběr jídelních židlí velmi důležitý. Sedák židle by měl být nakloněný lehce dozadu. Samotná židle by měla být stabilní a prostorná. Sed by měl být příjemný a uvolněný. Musíme koukat i na výšku stolu. Ta by měla být taková, aby při položení loktů na stůl byl člověk v pohodlné vzpřímené poloze.

Jakou židli tedy vybrat?
Židlí existuje neskutečné množství. Jsou z různých materiálů, všelijakých vzhledů, stylů a tvarů. Při výběru se tedy řiďme několika pravidly.

Židli vybíráme především podle způsobu použití. Podle toho, jestli půjde o židli kancelářskou, jídelní, nebo odpočinkovou. Koukáme také na materiál. Jestli chceme plastovou, kovovou, dřevěnou, nebo látkovou židli. Židle by měla být ergonomická, aby tvar odpovídal lidské postavě. Také by se nám židle měla líbit, aby odpovídala konceptu místnosti. A hlavně, židli musíme vyzkoušet. Posadit se do ní, abychom zjistili, jestli nám židle bude vyhovovat.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular