Pondělí, 5 června, 2023
magazin
HomeFiremní prezentaceTipy pro šikovné: softshellové látky a co z nich ušít

Tipy pro šikovné: softshellové látky a co z nich ušít

Softshell je materiál, s kterým se dříve nebo později budete chtít naučit poprat. Je to totiž skvělý outdoorový materiál, který například v podzimních měsících budete chtít obléknout na své děti.

Co všechno je třeba vědět o softshellovém materiálu a jak lze softshellové látky využít na šití?

Softshell a jeho vlastnosti

Softshell je vysoce funkční, outdoorová textilie, která se skládá z několika vrstev. Právě softshellové oblečení může zajistit pohodu za každého počasí. Mezi skvělé vlastnosti těchto látek patří:

  • odolnost
  • nepromokavost
  • dobrá tepelná izolace
  • prodyšnost
  • větruvzdornost

a další

Není softshell jako softshell

Existuje více druhů softshellových látek, tak abyste v obchodě nebyli překvapení. Často se setkáte s dělením softshellu na zimní, jarní a letní. Jak jednotlivé druhy vypadají a co si z nich můžete ušít?

Zimní softshell

Zimní softshell je úplná klasika, s kterou se můžete v obchodech setkat. Skládá se ze tří vrstev – vnitřní tepelné vrstvy tvořené často fleecem, jejímž hlavním úkolem je zahřát v zimních měsících, membrány, která zvyšuje nepromokavost materiálu a vnější vodoodpudivou vrstvou.

Tento zimní softshell se hodí zejména pro šití oblečení do chladnějšího počasí na podzim, v zimě i na jaře. V některých případech je samozřejmě lepší oblékat pod softshellové bundy a kalhoty ještě další vrstvy oblečení.

Jarní softshell

I jarní softshell je tvořen 3 vrstvami – vnější vodoodpudivá a vnitřní membrána jsou stejné jako u zimního softshellu. Rozdíl je v nejspodnější vrstvě. Ta není tvořena hřejivým fleecem, ale nejčastěji bavlněným úpletem.

Jarní softshell tak není tolik teplý, ale nosit oblečení vytvořené z jarního softshellu se vyplatí v jarním měsících a hodí se také dětem pro chladné letní večery, kdy není třeba pod toto oblečení oblékat už další vrstvy.

TIP: Softshellové látky využijete při turistice, na tábory, nocování v přírodě a například i pro zateplení vaší hamaky

Letní softshell

Letní softshell je tvořen obvykle pouze 2 vrstvami, kdy nejspodnější, tepelná vrstva, úplně chybí a je tak tvořen pouze vodoodpudivou vrstvou a vnitřní membránou. Jedná se tedy o nejtenčí softshellový materiál.

Pro jaké chvíle se hodí takové oblečení? Skvělé je, že kusy oblečení z tohoto materiálu jsou super skladné a opět se hodí dětem na tábory, letní výlety, kdy se z ničeho nic zkazí počasí. Sice moc nezahřeje, ale před větrem a deštěm chrání stejně dobře jako jeho kolegové.

Jak na šití ze softshellu? Bát se nemusí ani začátečník!

Softshellovým látek se nemusíte bát. Šije se z nich velmi dobře a tak se hodí i pro úplné začátečníky a začátečnice, třeba maminky na mateřské dovolené, které začínají řešit, jak funkčně obléknout své malé děti.

Softshell se ve většině případů netřepí a není tak třeba trápit se ani se začišťováním.

TIP: Dejte pozor na správné praní softshellového oblečení. Prát by se měl bez používání chemických prostředků a aviváží, aby byly co nejdéle zachovány jeho funkční vlastnosti.

Pozor nas prošívání

Jediný problém, na který si švadlenky občas při práci se softshellem stěžují je jeho prošívání, jelikož se neprošívá jen jedna vrstva, ale ve většině případů hned tři.

Jakou jehlu tedy zvolit? Je to hodně individuální, každému se osvědčí něco trošku jiného. Za nás doporučujeme 90/14.

Co ušít ze softshellových látek?

Co můžete ušít ze softshellových látek? Možností máte více. Nejčastěji se využívá pro šití kalhot a softshellových bund. Pro nejmenší můžete ušít také softshellovou kombinézu či overal.

Zbytky látek můžete využít například na ušití rukavic.

Alena Mrvíková, PoctiveSEO.cz

- Advertisment -pr clanky

Most Popular