Bohužel někdy se stane, že prádlo ačkoliv jsme dali skvělý prací prostředek i aviváž nepříjemně zapáchá. Důvodů může být vícero. Určitě nemusíte hned měnit starou pračku za novou, protože stáří pračky mnohdy s tímto jevem nesouvisí. Bohatě vystačí, když pračku pořádně vyčistíte a změníte styl praní.
Nejčastější chyby
- K nejčastějším chybám patří to, že mnoho žen vkládá do pračky hodně prádla. To se pak pořádně nevypere a nevymáchá.
- Další chybou je, když někdo při každém praní dává více prášku či aviváže s myšlenkou čistšího a voňavějšího prádla. Stane se pouze to, že se pračka dříve zanese a nebude fungovat tak, jak by měla.
- Praní na nízký stupeň. Pravdou je, že některé materiály nepotřebují nebo se dokonce nesmí prát na vysoký stupeň. Opakované praní na nízkou teplotu není vhodné – výsledkem je právě zapáchající vyprané prádlo.
- Nepravidelné čištění pračky i filtru může být rovněž kamenem úrazu. Je vhodné čas od času pračku vyčistit a pustit na prázdno.
Jak zamezit zápachu?
Možná už jste díky nejčastějším chybám objevili důvod, proč se vám stává, že nově vyprané prádlo zrovna nevoní.
Perte na vysokou teplotu
Prádlo si roztřiďte tak, aby padla volba i na praní při vyšší teplotě. Dávejte bokem třeba ručníky, utěrky, ložní prádlo a jiné, které umožňuje praní na vyšší teplotu. Střídejte tak praní na nižší a vyšší teplotu. V bubnu i trubkách se totiž mohou usazovat nečistoty a zbytky pracích prostředků, které v kombinaci s vlhkem a teplem vytvoří ideální prostředí pro tvorbu bakterií a plísní. Proto občas perte i na 90 stupňů.
Nezavírejte dvířka
Po vyprání vyjměte a vyčistěte šuplík a vytřete do sucha prostředí kolem gumy a pod ní. Rovněž nechte pračku otevřenou, aby mohla větrat – nezavírejte dvířka.
Ocet a prášek do pečiva
Čas od času pusťte pračku na vysokou teplotu „naprázdno“. Přidejte jen ocet a prášek do pečiva. Tito dva pomocníci pračku vyčistí a neutralizují pachy. Případně použijte roztok na čištění pračky.