Středa, 22 března, 2023
magazin
HomePro kutilyRockshop – prodej minerálů na jednom místě

Rockshop – prodej minerálů na jednom místě

Každý si pamatujeme, jak to bylo dříve, když jsme byli malí – všichni jsme si domů „tahali“ spoustu kamínků, o kterých jsme si mysleli, že jsou kouzelné. Jen hrstka z nás si ale tento koníček dochovala do svých dospělých let a takové „kamínky“ stále sbírá. Pro ty, kteří nemají čas cestovat, existuje rockshop, ostatní se mohou do hledání pustit na vlastní pěst. Kde ale tyto minerály hledat?

1.Krkonoše – Černý důl

Jedná se o vápencové lomy a zároveň také bývalé rudné centrum, kde se v minulém století objevily takové minerály, jako například koutekit, kutinait, novákit či paxit. Od konce 14. století se zde těží železná ruda, od století 16. navíc ještě stříbro. Nicméně v roce 1624 došlo k vytěžení.

Dodnes se zde ale vyskytují minerály jako pyrhonit, sfalerit, galenit či tetraedrit. Pokud se sem budete chtít vydat, je třeba jet 6 kilometrů severně od Vrchlabí.

2. Krušné hory – Cínová hora

Tyhle bývalé wolframové doly jsou známy pro těžbu rudných nerostů jako – jak už název napovídá – cínovce neboli kaseritu, díle wolframitu a scheelitu.

Nicméně ani nerudné nerosty se tomuto místu „nevyhnuly“ – těžily se zde nerosty jako například křemen, topaz či draselné živce.   

I přesto, že je dnes toto ložisko vytěžené, stále je mineralogy vyhledáváno – na zbytcích těžebních hald se dají najít stále zajímavé kousky minerálů, které nabízí i kvalitní rockshop.

3. Jizerské hory – Velká jizerské louka

Štěrkopískové náplavy, kde se v dřívějších dobách objevovaly dokonce i safíry. Dodnes je louka součástí rezervace Rašeliniště Jizery.

Mineralogové si toto místo oblíbili kromě safíru také díky výskytu korundu či zirkonů. Nejenom „kamenomilové“, ale také botanici si zde přijdou na své.

V dnešní době je ale přísně zakázáno na louce rýžovat.

A kam se vydáte vy?

- Advertisment -pr clanky

Most Popular