Středa, 22 března, 2023
magazin
HomeFiremní prezentacePůjčky přerůstají přes hlavu? Konsolidace jako možné řešení 

Půjčky přerůstají přes hlavu? Konsolidace jako možné řešení 

Možná jste sjednali nebankovní půjčku, protože jste rychle potřebovali finance. Akorát se nyní ta půjčka pěkně prodražuje? K tomu možná splácíte klasický bankovní úvěr a nějaké ty kreditní karty. Splátky se vám hromadí a vy máte pocit, že z toho zešílíte? Přemýšleli jste o konsolidaci?

Co je konsolidace?

Konsolidace se používá ke sloučení více úvěrů s vysokým úrokem, jako jsou například dluhy z kreditních karet nebo půjčky na auto, do jedné půjčky s nižším úrokem, popřípadě i s nižší splátkou. Tím se však prodlouží doba splácení. Vy ale budete platit menší částku jedné instituci, a tak vám odpadne stres z hlídání každé splátky, kterou musíte platit.

Můžete si vybrat bankovní nebo nebankovní konsolidaci půjček. Vesměs platí, že bankovní instituce mají nižší úroky, výhodnější a transparentnější podmínky než nebankovky, ale najdou se výjimky jako Zonky (lidé půjčují lidem), kdy je úroková sazba srovnatelná s těmi bankovními.

Celkový součet půjček by měl být zpravidla nejméně 50 000 Kč, nejvíce 1 000 000 Kč. Každá instituce může mít trochu jiné podmínky, například Komerční banka nabízí sloučení od 30 000 Kč do 2 500 000 Kč. U větších částek se často vyžaduje ručitel či zástava.

Máte-li například půjčku pro každého, která je jako mikropůjčka, nebo leasing, sloučení není možné. Obecně platí, že většina věřitelů vám umožní konsolidovat až pět půjček. Funguje to tak, že instituce vyplatí věřitelům váš dluh. A tady pozor! Pokud se k úvěrů váže poplatek za předčasné splacení, může se vám to pekelně prodražit.

Konsolidace bez registru? Raději opatrně

Konsolidace rozhodně není úplně pro všechny, zvláště ta bankovní. Je třeba, abyste pravidelně spláceli, aby vám konsolidaci povolili. Takže pokud jste často v prodlení, vaše úvěrová historie není zrovna ukázková, u banky pravděpodobně nepochodíte. 

Je tedy možná konsolidace bez registru? Nutno říci, že žádná solidní licencovaná společnost neuzavírá půjčky bez registru. Podle zákona jsou všechny instituce povinny nahlédnout do rejstříku dlužníků. Bankovní instituce kontrolují registry důkladněji, některé nebankovky nahlédnou a nějaký ten prohřešek pro ně není na překážku. Konsolidace bez registru tak ve svém portfoliu žádná ověřená instituce nemá, musí totiž do nich nahlédnout.

Jak už bylo popsáno výše, jedná-li se o vyšší částky, neobejdete se bez ručitele nebo zástavy. Potřebujete-li konsolidaci půjček bez registru a zástavy, je lepší, abyste se obrátili na odborníky. V nebankovní sféře brouzdá mnoho podvodníků, kteří účelově cílí na problémové klienty. Konsolidaci bez zástavy najdete jak u bank, tak nebankovek, ale záleží, v jaké výši jsou vaše úvěry. Jestliže se pohybujete v dluzích kolem 1 000 000 Kč, počítejte, že bez ručitele či zástavy bude těžší něco najít.

Závěr

Konsolidace půjček je vhodná pro ty, kteří mají více úvěrů s různými úrokovými sazbami a podmínkami splácení. Je ale nutné, abyste svoje závazky plnili. Díky sloučení zjednodušíte splácení svých dluhů, platíte pouze jedné instituci. To vám ušetří peníze za splátky úroků a usnadní správu dluhů.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular