Neděle, 27 listopadu, 2022
magazin
HomeDomovProblém jménem mikroplasty

Problém jménem mikroplasty

Plasty nás provází každý den. Ačkoliv jsou snahy o jejich co největší recyklaci, stále se jich mnoho dostává do přírody. Z plastů se uvolňují různě velké částice, které se podle velikostí dále dělí do skupin. Nejzásadnějším problémem v poslední době ovšem jsou mikroplasty (plastové částice o velikosti 0,02-5 mm). Tyto částice se totiž běžně vyskytují v oceánech a dle posledních výzkumů se dokonce dají najít mikroplasty i v pitné vodě. Jak se tam dostávají? Buď přímo z kosmetických přípravků a čisticích prostředků nebo sekundárně například při praní prádla z umělých vláken.

C:\Users\michal.treska\Desktop\mikroplasty-min.jpg

Problém neustále se zvyšujícího množství plastů v přírodě je ten, že se plasty jen velmi obtížně rozkládají. Jejich doba rozkladu se pohybuje mezi 50 a 500 lety, a jelikož jsou uměle vytvořenou látkou, většina živočichů si s nimi neumí poradit. Proto pokud je živé organismy přijmou do svého těla, plasty se v nich hromadí a můžou u nich vést například k problémům s dýcháním či příjmem potravy. Chemicky jsou plasty netečné, nezpůsobují tedy žádné nežádoucí reakce, riziko však představují nečistoty, které se na plast navázaly.

Ze zdravotního hlediska zatím nebyl dokázán negativní dopad mikroplastů na lidský organismus (nebyla ovšem dokázána ani jejich neškodnost). Není ani potvrzeno, při jaké koncentraci jsou mikroplasty zdraví nebezpečné. I z tohoto důvodu se s jejich výskytem v běžně distribuované pitné vodě mnoho nedělá.  Současný způsob čištění vod zachytí přibližně 80% částic mikroplastů, stále jich však v jednom litru vody zbývá kolem 300 až 900 kusů. Úpravny vod ale hlídají, že na mikroplastech nejsou navázané žádné zdraví škodlivé látky.

Proč se tento problém neřeší? Opověď je jednoduchá – peníze. Úprava vody zde lze vyřešit velmi jemnou filtrací. Pořízení filtračních zařízení do úpraven vod je však velmi nákladné a dokud není oficiálně potvrzen dopad mikroplastů na lidské zdraví, nejspíš k němu nikdy nedojde. Nic vám však nebrání vzít problém mikroplastů v pitné vodě do svých rukou, dají se pořídit úpravny vody i do domácnosti. A pokud si úpravnu vody vyberete vhodně, zbavíte se zároveň třeba i vodního kamene či zápachu vody.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular