Čtvrtek, 18 dubna, 2024
magazin
HomeDomovPolohy při spaní a jejich vliv na vaše tělo. Jaká je ta...

Polohy při spaní a jejich vliv na vaše tělo. Jaká je ta optimální?

Budíte se ráno nevyspalí, nedostatečně odpočatí a s nedostatkem energie? Zamysleli jste se nad tím, v jaké poloze nejčastěji spíte a co je pro vaše tělo optimální? Pojďme si říci, ve které poloze se vaše tělo opravdu uvolní a ve které naopak nikoliv.

Spaní na zádech

Stejně jako u všeho, existuje spaní na zádech a „spaní na zádech“. První variantou je míněno opravdu vzpřímené spaní na zádech, které je všeobecně doporučováno jako nejlepší poloha pro optimální regeneraci těla. Páteř tak zůstane v přirozené poloze a nedochází k jejímu přetěžování zejména v oblasti krku. Pokud však spíte na zádech, ale například s příliš podloženou hlavou polštářem či s otočenou hlavou do nepřirozeného (i když pocitově pohodlného) úhlu, vzbudíte se ráno pravděpodobně s bolestí za krkem či v bederní oblasti.

Spaní na zádech má i další výhody. Například pokud trpíte jícnovým refluxem (pronikání žaludečních šťáv ze žaludku do jícnu), spaní na zádech zajistí přirozený spád trávicího traktu do žaludku, a tudíž žaludeční kyselina zůstává tam, kde má.

Tip: základem je samozřejmě správná matrace. Dormeo matrace se například vyrábí pomocí nejnovějších technologií podporující zdravý spánek a přirozenou regeneraci těla. Dormeo výrobky jsou specializovány právě na dokonalý odpočinek a předcházení bolesti zad a krční páteře.

Spaní na boku

Spaní na boku není tou zcela nejideálnější, ale v pořadí druhou optimální polohou. I tato poloha podporuje přirozenou pozici zad a krční páteře, je však potřeba ležet s nataženýma nohama a s bradou svírající pravý úhel s hrudníkem. Pro optimální spaní na boku je potřeba anatomický polštář.

Pozice spaní na boku nejvíce vyhovuje právě lidem s potížemi trávicího traktu nebo těhotným ženám. S rostoucím bříškem se pak čím dál hůř spí na zádech a pozice na boku bývá jedinou přijatelnou variantou.

Spaní na břiše

Spaní na břiše ocení zejména partneři svých chrápajících protějšků. Co se týká pozice jako takové, oproti výše uvedeným má více negativ:

  • Zvýšený tlak na klouby
  • Zvýšený tlak na krční páteř
  • Přispívá k tvorbě vrásek
  • Snižuje pevnost poprsí

Doporučuje se však v případě, že máte problém s bederní oblastí. Při spaní na břiše se podle některých odborníků vyrovnává tlak na meziobratlové ploténky. Zároveň existují tvrzení, že spánek na břiše dokáže snížit vysoký krevní tlak.

Tip: jedete na dovolenou a obáváte se nepohodlné postele? Pak vám přijde vhod Dormeo přistýlka, která dokáže vykouzlit pohodlnou postel i ze starého gauče.

Spaní v „embryonální poloze“

Také se rádi schoulíte „do klubíčka“? Tato pozice je velmi pohodlná, avšak stejným dílem i zrádná. Ve schoulené poloze se dobře spí zejména pokud trpíte trávicími potížemi, bolestivou menstruací či jakoukoliv jinou bolestí břicha. V této pozici však máte pokrčená kolena směrem nahoru a brada míří dolů směrem ke kolenům. Nejvíce tedy dostává zabrat vaše krční páteř a záda – dochází k velkému přetížení.

Pokud je to alespoň trochu možné, zvolte raději spánek na levém boku s nataženýma nohama a anatomickým polštářem. Z dlouhodobého hlediska uděláte pro své tělo mnohem více, než spaním v embryonální poloze.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular