Čtvrtek, 18 dubna, 2024
magazin
HomeZahradaPokud to myslíte s novým trávníkem vážně, bez jeho pravidelné závlahy se neobejdete

Pokud to myslíte s novým trávníkem vážně, bez jeho pravidelné závlahy se neobejdete

Vysadili jste na svém pozemku nový trávník a přemýšlíte nad tím, jak dosáhnout toho, aby byl stále zelený? Bez pravidelné závlahy se rozhodně neobejdete. Nedopusťte, aby váš trávník v době největších letních veder zežloutl a zajistěte mu včas automatickou závlahu, která mu po celou dobu jeho života zajistí optimální kondici. Pravidelné zavlažování trávníku je důležité především v období sucha, kdy je navíc i voda vzácná, a proto je potřeba ji využívat uvážlivě. Ani kapka by neměla přijít nazmar. A právě tato kritéria beze zbytku plní automatické závlahové systémy.

Kolik vláhy potřebuje trávník?

Možností, jak trávník zavlažovat, je mnoho. Výběr té ideální je potřeba podřídit nárokům vašeho trávníku, tedy i kvalitě půdy, na kterém je vysetý, teplotě vzduchu, ale i klimatické oblasti. Rozdílné jsou i vlastnosti jednotlivých druhů trav. Každá totiž potřebuje jiné množství vody. Jako zdroj vláhy pro váš trávník můžete mít vodovodní řad. V tomto případě ale narážíte na vyšší cenu vody a také možnost zákazu jejího používání v době největších letních veder. Máte-li na pozemku vlastní studnu, rozhodně je na místě její využití pro závlahu. Počítat je v tomto případě potřeba s koupí čerpadla pro závlahy, což ale není závratná investice.

Jaké typy zavlažovacích systémů jsou vhodné pro trávník?

Zavlažovací systém pak může být nadzemní i podzemní. Druhá varianta je náročnější na instalaci, ale její použití vyžaduje méně námahy. Nadzemní automatická závlaha je na instalaci jednodušší, ale při použití je potřeba ji objíždět například v případě sekání a další údržby zahrady. Nadzemní závlahový systém dokážete včetně čerpadla pro závlahy nainstalovat svépomocí. To se o tom podzemním říci nedá. Pro jeho instalaci je často potřeba malý bagr.

S jakým cílem zavlažujeme trávníky?

Hlavním smyslem zavlažování trávníku je zajištění provlhčení nejvyšší vegetační vrstvy široké přibližně 10 cm. Právě do takové hloubky totiž sahá kořenový systém kulturní trávy. Jestliže chcete, aby se váš trávník zakořenil hlouběji a byl stabilnější, zavlažujte jej raději méně často ve větších dávkách. Díky tomu bude lépe zvládat časté teplotní výkyvy.

Závlaha trávníku – nebo proč to vlastně potřebuje?

Dostatek vody je nezbytnost pro každý živý organismus na zemi, trávník samozřejmě nevyjímaje. Bez optimálního zavlažování kvalitní trávník prostě nikdy nedosáhnete. Hned první kritické období je jeho výsev. Od prvních momentů totiž třeba udržovat zasetou plochu přiměřeně vlhkou a po vzejití trav detto – tehdy jsou totiž rostliny nejvíce citlivé na nedostatek vláhy, nemluvě o tom, že delší absence vláhy vytváří půdní přísušek, který trávník hned v zárodku zničí.

Cílem je tedy dosáhnout stavu, aby závlaha trávníku zabezpečovala provlhčení vrchní vegetační vrstvy přibližně do hloubky 60 až 120 mm, což je zhruba hloubka kořenového systému kulturních travních druhů. V závislosti na počasí tedy kvůli tomu zvolte během vegetace (a při plně zapojeném trávníku) raději větší objem závlahové dávky v menších časových intervalech (2 x týdně), na úkor častějšího zavlažování malými dávkami. Proč? Přinutíte tak svůj trávník aby se hlouběji zakořenil a dokázal tak využívat půdní zásobu vláhy lépe. To se projeví v pozitivním smyslu hlavně tím, že v případě náhlého sucha a velmi teplého počasí to trávník bude na začátek zvládat lépe a vy budete mít více času na to, abyste nedostatek vody doplnili bez nějakých výraznějších poškození trávníku.

➡️Zalévání trávníku – kdy je nejvhodnější, ráno, večer či přes den?

Závlaha trávníku by měla probíhat v období dne, kdy je nejmenší výpar – to je  večer nebo ráno – aby zbytečně nedocházelo k vyšším ztrátám vody. Z pohledu potřeb rostlin v trávníku je ideální čas nad ránem – po takové závlaze přichází spíše k oschnutí trávníku a například riziko vzniku houbové infekce se zmenšuje. Rovněž se tak předejde fyziologickému stresu rostliny, který byste jí jinak způsobily večer po vysokých denních teplotách poléváním studenou vodou (zejména ze studny).

Jak zavlažovat

Způsobů jak zavlažovat trávník je hned několik. Někdo považuje za skvělý relax každý večer vytáhnout hadici a trávník zalévat pěkně „ručně stručně”. Jiný zas preferuje podzemní závlahový systém, který se o vláhu postará automaticky. Dokonce až tak, že to ani velmi nepostřehnete a sytě zelenou barvu trávníku budete brát jako samozřejmost…

➡️ Ruční zavlažování

Pokud patříte mezi lidi, které baví zahradní práce a mají na to i dostatek času, tak ruční zavlažování trávníku vám zaručeně bude sedět. Bude vám na to stačit zahradní hadice, „pistole” a ponorné čerpadlo do studny (případně nějaké povrchové samonasávací).

Pokud to má být čerpadlo pro jednu zahradní hadici s postřikovací pistolí, pohodlně vám vystačí model s tlakem 3-4 bary, který zajistí abyste hadicí dostrekli alespoň na vzdálenost několika metrů (když necháte hadici na trávníku, tak vám tlakové čerpadlo v podstatě ani netřeba).

Nevýhody? Takové zavlažování opravdu nikdy nebude rovnoměrné a při větších plochách trávníku vám to zabere mnoho času. Ten dokáže ušetřit například už jen když použijete vhodný povrchový zavlažovač.

Previous article
Next article
Uhrančivé kouzlo přelivových bazénů. Objevte jej také
- Advertisment -pr clanky

Most Popular