Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomeDomovPodlahové vytápění jinak. Jaké jsou výhody a nevýhody stěnového vytápění

Podlahové vytápění jinak. Jaké jsou výhody a nevýhody stěnového vytápění

Možná také přemýšlíte o vhodné instalaci topného systému pro váš byt. Zatímco podlahové topení je u nás již běžně používanou praxí, stěnové topení je teprve na startu. Jaké jsou jeho výhody a nevýhody?

Výhoda: Teplo ze všech stran

Zatímco u klasických radiátorů je potřeba, aby se topné těleso zahřálo a poté sálalo teplo z jednoho místa v rámci místnosti, stěnové nebo podlahové topení ohřívá sálavým teplem rozlehlé plochy v rámci celého interiéru. Velká plocha topení se tak stává jednou z největších výhod.

Nevýhoda: Vyšší počáteční náklady

Samozřejmě všichni víme, že pořízení stěnového nebo podlahového topení je o něco nákladnější. V průměru se jedná o 20 procent oproti klasickým radiátorům. Tato investice se vám ale díky bezúdržbovosti a nižším nákladům za topení brzy vrátí.

Výhoda: Snížení nákladů za topení

Díky tepelné pohodě v místnosti zjistíte, že není potřeba tolik topit. Jelikož se stěny ohřívají rovnoměrně, pocítíte příjemné teplo již v teplotě, která je o dva až čtyři stupně nižší, než jakou byste potřebovali v případě klasických radiátorů. Šetříte tak své finance. Vytápět jde sice různým způsobem, včetně klasického krbu až po moderní způsoby přitápění pomocí klimatizace.

Nevýhoda: Riziko poškození při vrtání do stěn

Pokud jste dosud byli zvyklí si na stěny věšet spousty obrázků, budete se zřejmě muset poohlédnout po jiném řešení, jak na zeď věci připevňovat. Vrtání v místech, kde je vedeno podlahové nebo stěnové vytápění, není příliš dobrý nápad.

Výhoda: Plísně u vás nehrozí

Jelikož prohříváte celou podlahu nebo stěnu, dochází i k prohřátí stavebních materiálů. Nebude tak hrozit vznik teplotních mostů a kondenzačních míst, kde se usazuje pára. Výsledek? Zdraví nebezpečné plísně se u vás vyskytovat nebudou.

Výhoda: Ušetříte prostor

Přejete si místnost využít naplno a chcete, aby byla designově čistá? Radiátory díky podlahovému nebo stěnovému topení prostě a jednoduše nepotřebujete, můžete tak celou místnost využít do posledního kousku.

Stěnové vytápění má své výhody i nevýhody.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular