Pondělí, 5 června, 2023
magazin
HomePro kutilyPlynový vs. elektrický kotel. Který se opravdu vyplatí a co o nich...

Plynový vs. elektrický kotel. Který se opravdu vyplatí a co o nich vědět?

Topná sezóna je sice u konce, ale to neznamená, že byste se problematikou vytápění neměli nadále zabývat. Naopak využijte situace, kdy stávající kotel odpočívá a nevyžadujete od něj nepřetržitou pohotovost. Zvažte výměnu za výhodnější variantu! Porovnali jsme pro vás výhody i nevýhody plynových a elektrických kotlů. Závěrečný verdikt bude na vás – rozhodněte se podle vlastností, které shledáte za důležitější.

Komfortní a téměř bezúdržbový elektrokotel

Vyčištění filtru vratné vody před sezonou a kontrola tlaku jsou jediné nepsané povinnosti, které vás čekají při provozu elektrokotle. Jinak je zařízení na principu ohřevu vody cirkulující v topné soustavě prakticky bezúdržbové a povinná není ani revize elektro. Ohřátá voda se dostává do otopného systému pomocí čerpadla a vždy, když její teplota klesne pod požadovanou úroveň, ji elektrokotel dohřeje.

Ceny elektřiny nejsou nejnižší, ale přesto existuje možnost, jak snížit celkové výdaje. Majitelé elektrokotlů mají nárok na odběr elektřiny s nízkým tarifem. Pořizovací cena elektrokotle pro menší domácnost se pohybuje kolem 10 tis. Kč. Obyvatelé většího domku za něj dají zhruba dvojnásobek. Na trhu jsou samozřejmě i mnohem dražší modely.

Vysoce účinný kondenzační plynový kotel

Máte-li možnost vytápět plynem, pravděpodobně se nakonec rozhodnete pro kondenzační plynový kotel, který získává tepelnou energii i ze spalin. Oproti běžnému plynovému kotli je spotřeba plynu zhruba o třetinu nižší. Plynaři a topenáři Ústí nad Labem vyzdvihují téměř ideální účinnost – zařízení dokáže proměnit na teplo cca 98 % plynu.

Ve srovnání s elektrokotlem je plynový kondenzační kotel náročnější na údržbu. V rámci bezproblémového provozu je nezbytné pravidelné čištění (vždy před začátkem sezóny), a navíc jsou povinné revize. Pořizovací ceny jsou o něco vyšší, provoz však levnější.

Tak elektřina, nebo plyn?

Rozhodování mezi elektřinou a plynem není snadné. Z hlediska nákladovosti je na tom lépe plynový kondenzační kotel, s elektrokotlem je o něco méně starostí. Nechcete-li šlápnout vedle, nechte si poradit od odborníků.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular