Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomePro kutilyPlazmový řezací stroj pro ruční plazmové řezání

Plazmový řezací stroj pro ruční plazmové řezání

Plazmový řezací stroj je vybavením, které najde využití u mnoha řemeslníků. Slouží k řezání kovových materiálů, přičemž nabízí skvělou přesnost a rychlost práce. Při výběru je důležité zaměřit se na jednotlivé parametry, aby vyhovovaly vašim potřebám.

Plazmový řezací stroj

Plazmový řezací stroj je tvořen elektrickým zdrojem neboli plazmovou řezačkou, ke které je připojen plazmový hořák. Do plazmového hořáku je přiveden stlačený vzduch. Přiváděn může být z externího zdroje, některé řezačky však mají zabudovaný kompresor v základní výbavě. Plazmová řezačka ve zdroji vytváří vysoké napětí, které je přivedeno do ionizační komory plazmového hořáku. V ionizační komoře hořáku vzniká elektrický oblouk, do kterého je vháněn stlačený vzduch.

Kvalita stlačeného vzduchu

Vzduch je obloukem ionizován a vzniká ionizovaný plyn, takzvaná plazma. Ta je vyfukována z plazmového hořáku a umožňuje tavení a řezání kovu v relativně velké rychlosti. Je důležité dbát na čistotu vzduchu. Ten by měl být bez obsahu vody a olejové páry. Ty totiž znečišťují ionizační komory hořáku a způsobují nefunkčnost. Na výstup kompresoru či vstup plazmového zdroje lze umístit kombinovanou jednotku – odlučovač oleje a vody. Některé kompresory jsou bezolejové a nemusíte tak nečistoty řešit.

Plasmový řezací stroj

Jestliže vybíráte nový plasmový řezací stroj, je třeba zaměřit se na několik parametrů. Jedním z nich je výkon. Na tloušťku 1 mm materiálu je třeba výkon zhruba 3 až 5 A. Můžete si tak snadno spočítat potřebný výkon. Dbejte také na rozměry, které plasmová řezačka má. Pokud ji chcete přenášet, kompaktní rozměry jsou klíčové. Předem si také zjistěte, zda jsou dobře dostupné náhradní díly pro vybranou řezačku.

V nabídce najdete různé plazmové řezačky. Vyplatí se investice do kvalitních modelů, které nabízí spolehlivost a přesnost při práci.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular