Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomePro kutilyNa co nezapomenout při prodeji ojetého auta

Na co nezapomenout při prodeji ojetého auta

Prodej automobilu není jen tak. Pojí se k němu kromě samotného odevzdání klíčů také nezbytné papírování a běhání po úřadech. Kupní smlouva, přepis vozu, plná moc i evidenční kontrola. Jak tento proces zvládnout s lehkostí a na nic nezapomenout? 

Alfou a omegou prodeje i nákupu je kupní smlouva na auto. Bez ní by to nešlo. Smlouva chrání oba spotřebitele proti případným budoucím sporům. Měly by v ní být uvedeny kontaktní a identifikační údaje obou stran, předmět smlouvy, cena za zboží a jeho popis. To znamená výrobní číslo karoserie (VIN), rok výroby, tovární značka a model, počet najetých kilometrů na tachometru, příslušenství i možné závady na voze. 

Body kupní smlouvy by měly zasahovat do detailů a určit i takové skutky, komu bude náležet platba za přepis vozidla nebo za evidenční kontrolu. A samozřejmě podpisy a datum. 

Přepis vozu má své náležitosti. Výhodou je odpadnutí povinnosti auto odhlašovat a následně opět přihlašovat. 

Je-li kupní smlouva připravena, je nutné podrobit prodávaný vůz evidenční kontrole. Jde o porovnání aktuálního stavu vozu s údaji uvedenými v technickém průkazu. Kontroluje se VIN, barva auta, typ motoru, počet míst k sezení, rozměry pneu, výrobní štítek i tažné zařízení. 

Evidenční kontrolu provádí stanice technické kontroly (STK) zpravidla na počkání, na frekventovaných místech je potřeba se předem objednat. Ke kontrole je nutné přinést malý a velký technický průkaz i platnou autolékárničku. Výsledek šetření je žadateli vystaven za poplatek mezi 200 až 800 korunami. Protokol neboli platnost evidenční kontroly je 30 dní. 

Přepis vozidla a plná moc

Po kupní smlouvě a evidenční kontrole je na řadě přepis vozu. Úředničení v tuto chvíli nekončí, nýbrž je v plném proudu. Obě strany se musí dostavit na úřad obce s rozšířenou působností, kam je potřeba donést doklady totožnosti, malý i velký technický průkaz, zelenou kartu o povinném ručení, protokol o evidenční kontrole a vyplněnou žádost k přepisu. Ta je zpoplatněna 800 korunami. 

Přepis vozidla na první pohled vypadá velmi komplikovaně. Jedná se o řadu administrativních úkonů. 

Zákon umožňuje, aby se obě strany nechaly v případě potřeby zastupovat jinou osobou, na základě plné moci k přepisu vozidla. Na tomto dokumentu musí být vyznačeno jméno, bydliště i rodné číslo zmocněnce i zmocnitele, úkon, k němuž je plná moc sjednávána a popis vozu. Tovární značka, model, VIN i SPZ

Plná moc k přepisu vozidla musí být úředně ověřena. Toto ověření je možné učinit na jakékoli pobočce Czech Point za poplatek 30 Kč. Ověřenou plnou moc bude poté před přepisem vozu spolu s ostatními dokumenty vyžadovat úřad obce s rozšířenou působností. 

Po přepisu a prodeji vozu je na místě ještě poslední záležitost – vypovědět smlouvu o povinném ručení (prodejce) a uzavření pojistky nové (kupující). 

- Advertisment -pr clanky

Most Popular