Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomeDomov Na co nezapomenout před prořezáváním stromů?

Na co nezapomenout před prořezáváním stromů?

Konec zimy se blíží, a právě toto období je už vhodné na zmlazení některých ovocných stromů. Konkrétně se jedná o peckoviny, tedy jabloně a hrušně. Listí vám zatím nevadí ve výhledu, což je dobré, protože si můžete předem rozmyslet, jaký řez je potřeba provést. Výběr správného období zmlazování a výběr správného řezu mohou být začátkem úspěšné sklizně. Neudržovaný strom se časem vyčerpá a méně plodí. Proto je třeba ovocným stromům dopřát pravidelný průklest, která také prodlouží život stromu, případně obnovit plodnost zmlazením.

Každý ovocný druh má jiné vhodné období, dále je i více druhů řezu, které provádíme rovněž v odlišných časech. Řez je velký zásah do stromu a může vést k napadení houbovými chorobami, vysychání nebo namrzání vzniklých ran. Proto některé druhy stromů nesnášejí zimní řez. Jiným naopak nevadí.

Jabloním a hrušním už se tedy můžete „podívat na zoubek“, protože jsou odolnější. Peckoviny jsou náchylné k napadení houbovými chorobami, které je ohrožují především za chladného a vlhkého počasí. Musí si tedy počkat na jaro. Vegetační období začíná v dubnu.

Je potřeba odstranit nemocné nebo zastíněné větvě. U mladých stromků se formuje koruna – tedy řez výchovný, zatímco starší už potřebují „jen“ zmladit. Můžete ale provést i jen udržovací řez. Plodné větve je vhodné také po 3–5 letech obměnit. Zvláště ty, které svou tloušťkou přesahují polovinu tloušťky kmene stromu je vhodné odstranit. Cílem je udržovat rovnováhu mezi růstem stromu a množstvím plodů. Jabloně potřebují průklest častěji než hrušně.

U jabloní je velmi prospěšné odstranění vzpřímeně rostoucích výhonů, „vlků“ a obvykle také výhonů, které příliš zahušťují korunu. Ponecháváme výhony rostoucí v tupém úhlu od kmene. Typ řezu však závisí i na typu odrůdy jabloně. Ovšem i plodné větve je vhodné po 3–5 letech obměnit. Zvláště ty, které svou tloušťkou přesahují polovinu tloušťky kmene stromu je vhodné odstranit.

Nezapomeňte si tedy na takovou práci vzít i nůžky, které se postarají o přesný a ostrý řez. Pomohou vám bateriové nůžky na větve Kärcher TLO 18-32 Battery. Pevná, ostrá, dvojitá čepel nůžek odstřihne větev o průměru až 3 cm čistě a přesně. Nůžky jsou konstruovány tak, aby s nimi bylo možno dosáhnout i na větve ve větší výšce, doslova protáhnou vaši ruku až o 91 cm, čímž pohodlně provedete řez až ve výšce cca 2,5 m. Nemusíte proto používat štafle a budete pohodlně pracovat ze země. Nůžky jsou navíc vybaveny šikovným hákem, kterým snadno uvolníte odstřižené větvě z koruny stromu. Baterie 18 V / 5 AH vydrží na jedno nabití až 750 řezů, což je pěkná řádka stromů. Baterii je možné použít i pro další zahradní stroje Kärcher na platformě 18 V. Tyto nůžky se mohou stát důležitým pomocníkem, který vám usnadní řez stromů po celý rok.

Pokud se chcete dozvědět ještě více o pomocnících Kärcher, klikněte na www.karcher.cz nebo www.svetcisteni.cz.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular