Středa, 22 března, 2023
magazin
HomeDomovKolimátor Holosun – jak funguj a jak se používá?

Kolimátor Holosun – jak funguj a jak se používá?

Kolimátor je reflexní zaměřovač. V oblasti zbraňové techniky jde o optické zařízení, které se upevňuje ke zbrani a usnadňuje tak zamíření na cíl. Kolimátor Holosun vyniká svou vysokou odolností zpětného rázu, volitelnou intenzitou osnovy a nejmodernějšími technologiemi. 

Funkčnost kolimátorů

Kolimátory, a obzvláště pak ty uzavřené se vzhledově mohou podobat puškohledům, jde ale o úplně něco jiného. Puškohledy jsou totiž tvořeny soustavou čoček, kterými se promítá obraz, přičemž záměrný obrazec je vložen do jednoho z ohnisek soustavy. Kolimátor Holosun je ale tvořen jen jednou čočkou nebo zrcadlem, zdrojem světla a obvykle polopropustným sklíčkem. Čočka přitom slouží jen pro kolimaci světelného zdroje, ale obraz přes ni nepřechází. 

Co je kolimace

Kolimace je optická transformace různoběžných světelných paprsků zdroje na rovnoběžné – na paprsky s ohniskem teoreticky v nekonečnu. Pokud se záměrný obrazec tvořený koliminovanými paprsky promítne na polopropustné odrazivé sklíčko – obrazec se odtud odrazí do oka a dojde k jeho zakomponování do obrazu. Tento záměrný obrazec pak má rovinu ostrosti v nekonečnu – tedy za všemi ostatními subjekty v zorném poli. Zdroje světla mohou pak být různé – nejdříve to byly klasické žárovky, u těch novějších zaměřovačů se používají LED žárovky nebo laser. 

Použití kolimátorů

Kolimátory jako zaměřovače se začaly používat ve 20. století. Zezačátku jako zaměřovače těžkých zbraní na vozidlech a v letadlech – tedy tam, kde bylo kritické rychlé zamíření, ale současně nebyl problém se zdrojem energie. Na lehkých ručních zbraních se v té době moc nevyužívaly, kvůli své energetické závislosti. V 70. letech se situace změnila, a to s příchodem LED diod – energeticky nenáročného a levného zdroje světla. Od té doby se pak kolimátory začaly rozšiřovat i na ruční zbraně. Zaměřovače – kolimátory Holosun se využívají také ke sportovní střelbě a na lov. 

Kolimátory vám zaručí přesnější mušku a úspěšnější střelbu na cíl. 

- Advertisment -pr clanky

Most Popular