Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomeZahradaJe železo v pitné vodě škodlivé?

Je železo v pitné vodě škodlivé?

Železo je jedním z nejrozšířenějších přírodních minerálů na Zemi. Tvoří okolo 5 procent zemské kůry. Pokud jde o naše zdraví, železo má velký význam, protože je to základní prvek, který pomáhá hemoglobinu přenášet kyslík z plic do buněk. Má však i mnoho dalších úkolů: používá se jako běžný stavební materiál, vytváří pigmenty v průmyslových procesech, používá se v zemědělství a má mnoho využití v různých průmyslových odvětvích.

Pro některé aplikace však železo není vhodné a mohou se projevit jeho škodlivé účinky. Otázka zní, zda je železo toxické, pokud se konzumuje v pitné vodě, a zda byste se měli bát pitné vody, která obsahuje železo.V tomto článku si přiblížíme problémy způsobené vodou s vysokou hladinou železa a podíváme se blíže na možnosti, jak bezpečně odstranit nadměrné hodnoty železa z pitné vody.

Železo v pitné vodě

Železo se rozpouští v podzemní vodě přes půdu a okolní horniny. Tímto způsobem se dostane do zásobáren vody včetně studní nebo zvodnělých vrstev, případně se dostane do pitné vody.

Podle agentury na ochranu životního prostředí nemůže přítomnost železa v pitné vodě představovat vážné zdravotní riziko. Přestože je toxicita železa reálná, objevuje se zřídka, takže se nemusíte obávat, hodnoty železa ve vaší pitné vodě jsou zanedbatelné. Koncentrace železa má však jiné účinky nesouvisející se zdravím, které mohou vyvolat obavy a způsobit problémy ve vašem každodenním životě.

Účinky železité vody v domácnosti

Změny, které si všimnete na domácích spotřebičích a sanitárním zboží, jsou obvykle první příznaky vysoké hladiny železa ve vodě. Pokud budete věnovat pozornost prvním příznakem, budete schopni problém náležitě zjistit a řešit. Podívejme se na problémy, které může ve vaší domácnosti způsobit železitá voda:

  • nepříjemná chuť a změna barvy jsou nejjednodušší pozorovatelné příznaky vysoké hladiny železa v pitné vodě. Takže, pokud zaznamenáte rezavou vodu tekoucí z vašeho kohoutku, obraťte se na místního dodavatele vody a nechte si otestovat vodu.
  • Vysoká koncentrace železa má tendenci zanechávat stopy na všem. Vytváří skvrny na všem – prádlo, baterie na vodu či koupelnové doplňky. Nebuďte překvapeni, pokud na svém oblíbeném bílém tričku najdete žluté, oranžové nebo hnědé skvrny. Totéž platí i pro nádobí umyté v železité vodě.

Jak odstranit železo z pitné vody?

Pokud jde o řešení tohoto problému a odstranění železa z pitné vody, existují různé metody, které můžete vyzkoušet. V principu však řešení železité vody závisí na koncentraci železa ve vodě, proto by první krok měl vést k otestování kvality vody. Rozborem vody zjistíte nejen množství železa přítomného v pitné vodě ale i znečištění vody pesticidy, bakteriemi či jinými škodlivými látkami.S ohledem na výsledky analýzy vody je možné přistoupit k úpravě vody, přičemž za nejúčinnější způsob jak odstranit železo z pitné vody se považují filtry vody. Úprava vody filtračními systémy odstraní až 95% železa ve vaší domácí vodovodní síti a ochrání vaše vodovodní armatury a spotřebiče před skvrnami a rzí. To znamená, že na prádle, nádobí a ve vašich umyvadlech a toaletách již nejsou žádné skvrny od železité vody. Navíc nejkvalitnější filtry na vodu v domácnosti či filtry na vodu ze studny dokáží eliminovat špatnou chuť, vůni a pomáhají předcházet množení bakterií. Takto upravenou vodu můžete bezpečně dávat vašim dětem či domácím mazlíčkům.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular