Pondělí, 5 června, 2023
magazin
HomeFiremní prezentaceJe lepší venkovní dlažbu lepit nebo pokládat na terče?

Je lepší venkovní dlažbu lepit nebo pokládat na terče?

Popularita venkovních dlažeb z keramiky v Česku rok od roku roste. Majitelé teras, balkonů či bazénových prostranství si je oblíbili pro jejich široké designové možnosti a vynikající technické vlastnosti. Velkou výhodou je také to, že si mohli vybrat způsob pokládky dlažby. Venkovní dlažby z keramiky lze pokládat tradičně, tedy lepením, anebo bez lepidla do trávy, na terče či do štěrku. Ve většině případů je lepší exteriérovou dlažbu pokládat bez lepidla. Následující řádky vám napoví, proč tomu tak je.

Na terasu, balkon či k bazénu můžete zvolit keramickou dlažbu o tloušťce 1 cm, která se pokládá lepením. Anebo 2cm dlažbu na terasu, která se pokládá bez lepidla na terče, do trávy nebo do štěrku.

Venkovní dlažba imitující dřevo Forever má tloušťku 2 cm a vypadá jako pravá dřevěná prkna.

Jaké jsou plusy či mínusy 1cm dlažby a 2cm dlažby? Přečtěte si srovnání

Venkovní keramická dlažba o tloušťce 1 cm – pokládka lepením

  • Má mnoho krásných designů. Vybírat lze z imitací kamene, dřeva, mramoru, kovu či betonu. Tyto keramické imitace vypadají díky špičkovým digitálním technologiím výroby tak, jako by pravým materiálům doslova „z oka vypadly.“ Oblibě se těší také dlaždice s různými vzory – patchworkovými, geometrickými či kobercovými…

Venkovní dlažba Corten vypadá jako pravý kov s příměsí akvarelových barev.

  • Klade vysoké nároky na pokládku.Řemeslník musídbát na bezchybné provedení řady detailů-od dokonalého provedení hydroizolace přes perfektní vyřešení dilatací a přilepení dlažby kvalitním lepidlem až po vyřešení detailů přiléhání dlažby ke stěnám a dokonalé zaspárování kvalitní spárovací hmotou.

Lepená dlažba imitující kámen Silverlake je mrazuvzdorná a vhodná do interiéru i exteriéru. Má také 2cm variantu, určenou k pokládce bez lepidla.

  • Může v důsledku mrazu popraskat.Pokud není perfektně dodržen technologický postup pokládky, může dojít k poškození i kvalitní lepené dlažby. Častokrát tak, že se pod ni dostane voda, která zmrzne. Pravděpodobnost poškození je u nás větší než v Itálií nebo ve Španělsku, kde jsou zimy mírnější a kde se řada dlažeb na terasu vyrábí.

Ilustrační fotografie. Lepená keramická dlažba v exteriéru bohužel velmi často končí tak jako na fotografií výše.

Exteriérová lepená dlažba musí být vždy slinutá a mrazuvzdorná. Spoustu informací a inspirace získáte v článku Mrazuvzdorná dlažba: Odolná, překrásná a vhodná k využití kdekoliv.

Nikdy nepodceňte výběr kvalitního řemeslníka. Opravdu dobrý prodejce vám k nákupu dlažby mimo jiné může doporučit osvědčeného řemeslníka a probrat s ním i technické řešení. Největší problém bývá s termíny, kvalitní jsou obsazeni i na měsíce dopředu. Řešte proto realizaci v co největším předstihu. Vše tak proběhne bez problémů a k vaší spokojenosti.

Mrazuvzdorná dlažba Silverwood je vhodná k lepení v interiéru i exteriéru. Má také variantu o tloušťce 2cm, která se pokládá bez lepidla.

Venkovní keramická dlažba o tloušťce 2 cm – pokládka bez lepidla

  • Má mnoho krásných designů. Vzhledová škála je stejně široká jako u lepených 1cm dlažeb.

2cm dlažba Nordic Cold má krásné geometrické vzory.

  • Pokládka je rychlá a jednoduchá. Platí to při pokládce do štěrku, do trávy i na terče. Například při pokládce na terče se 2cm exteriérová dlažba pokládá přímo na hydroizolační folii chráněnou geotextilií bez nutnosti provádět další stavební práce. Protože takto položena dlažba není přilepena k podkladu, dá se kdykoliv rozebrat. To přijde vhod například při nutnosti výměny či opravy hydroizolace, potrubí či kabelů od zahradního osvětlení, které se dají vést pod dlažbou. Více o pokládce na terče i samotných terčích se dočtete v článku Typy terčů k pokládce dlažby.

2 cm dlažba se dá pokládat také na terče.

  • Nemůže nikdy popraskat vlivem mrazu. Riziko špatného položení a následného popraskání prakticky neexistuje. A to jednoduše proto, že dlažba o tloušťce 2cm se pokládá bez lepidla a spárovací hmoty. Voda odtéká volnými spárami mezi dlaždicemi. Pokládka na terče tak může na terase, zahradě či u bazénu „přežít“ doslova celé generace.

Realizace zákazníka firmy M.B.KERAMIKA, který má na terase 2cm dlažbu v imitaci betonu.

Jsou určitá architektonická a technická řešení, kdy je třeba keramickou dlažbu lepit. 2 cm venkovní dlaždice přesto v posledních letech významně vytlačují z exteriéru lepené dlažby. Vyšší cena 2cm dlažeb je kompenzovaná rychlostí a jednoduchostí pokládky oproti složité a technicky náročné pokládce 1 cm dlažby.

Specialisté M.B.KERAMIKY s vámi rádi proberou, jestli bude pro vaši terasu, balkon či zahradu vhodnější 1cm venkovní dlažba nebo naopak 2cm dlažba. Přidejte se k řadě spokojených zákazníků i vy. Vstřícná, milá a profesionální komunikace. Potřebovali jsme venkovní dlažbu okolo bazénu. Ještě nikdy jsme nezažili takovou skvělou péči o zákazníka. Obchodní prodejkyně na naše dotazy odpovídala téměř okamžitě, a to i v pozdních hodinách. Pomohla nám vše propočítat, zařídila rychlou dopravu a vyřešila i náš nadstandartní požadavek ohledně lemových dlaždic. Tato firma se řadí mezi ty nejlepší,“ napsal recenzi na portál google.cz jeden z mnoha zákazníků firmy.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular