Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomeDomovJak zařídit malý a naopak velký byt?

Jak zařídit malý a naopak velký byt?

Majitelé malých a velkých bytů si často lámou hlavu nad tím, jak vybavit prostor, který se jim nabízí. Pro každý případ existují jiná pravidla, díky kterým bude daná domácnost působit celistvě a harmonicky. Na následujících řádcích si tak prozradíme, jak se ve zmíněných situacích při výbavě našeho bytu zachovat. Čtěte a inspirujte se s námi!

Jak vybavit malý byt?

Menší byty a pokoje v nich je potřeba opticky zvětšit a tzv. provzdušnit. Dopomohou nám k tomu světlé prvky. Důležitá je zejména hra barev. Vsadit můžeme nejen na bílou, ale také na krémovou nebo citrónově žlutou barvu. Oblíbená je pak i světle modrá a zelená barva. Ty přímo vybízí k relaxaci a velmi často se tak využívají v interiéru koupelen. V malých bytech bychom se měli vyhnout používání tmavých odstínů a tapet. Dobrou službu naopak odvedou v malém bytě zrcadla. Ta stejně jako světlé barvy prostor rozšiřují. Dále je vhodné použít do malých domácností skládací nábytek. Může se jednat o rozkládací stoly, ale také o výsuvné postele, pohovky či další sklápěcí systémy. Co se týče osvětlení, vsadit můžete zejména na stropní svítidla. Ta ušetří potřebný prostor. Naopak do větších bytů oceníte stojací lampy.      

Jak si poradit s výbavou většího bytu?

Velké místnosti a haly mají tu výhodu, že je můžeme s klidem vybavit i robustním nábytkem s tmavším dekorem. Velmi elegantně působí masivní dřevěný stůl s tzv. živou hranou. Ten si můžete nechat vyrobit na míru u šikovného stolaře. Design stolu pak může vkusně doplnit i kovové podnoží. Tato kombinace se stala v posledních letech opravdovým hitem. Do velkého bytu pak můžeme zavěsit i robustní lustr, který zařídí dostatek světla pro celou místnost. Žádoucí jsou také velká francouzská okna. Do těch se pak hodí dlouhé záclony a závěsy. Opatrně však s krajkou, vzory a motivy. Do velkých pokojů můžete umístit vždy jeden výraznější prvek a doladit ho minimalistickým okolím. Mnoho vzorů a motivů v jedné místnosti by působilo rušivě a chaoticky. I ve velkém bytě chceme přeci docílit celistvosti a harmonie. K zútulnění velkého bytu pak mohou posloužit umělecké obrázky nebo fotografie v originálním rámu. I rámečky by však měly ladit s ostatním nábytkem. Do většího bytu pak skvěle zapadnou i větší pokojové kytky. Díky nim nebude působit velký byt sterilně a skvěle se zútulní.                 

- Advertisment -pr clanky

Most Popular