Středa, 22 března, 2023
magazin
HomeFiremní prezentaceJak vyčistit stříbro

Jak vyčistit stříbro

Stříbro je krásný kov, který se skvěle hodí do šperků a perfektně kontrastuje s minerálními kameny. Má bílou barvu a vysoký lesk. Ale během času zachází a díky oxidaci se na něm objevují černá místa. Dá se však vyčistit.

Co je stříbro a proč zachází

Stříbro je ušlechtilý kov, který byl používaný již od starověku. Používá se nejen ve šperkařství, ale také v průmyslu, například do elektroniky. Stříbro bývalo také platidlem a používalo se rovněž v různých sloučeninách a ve fotografii.

Největší potíž se šperky vyrobenými ze stříbra je jejich pravidelné začernávání. Povrch lesklého kovu se potáhne postupem času černou šmouhou, která jde těžko odstranit. Tento jev se nazývá oxidace. Je to přirozená reakce kovu na vnější prostředí. Vliv na něj má vzduch, voda, lidský pot a také kosmetické produkty, které běžně používáme a dostanou se i na povrch šperků.

Jak vyčistit stříbro doma

Stříbro se dá snadno vyčistit. Existují různé čističe na stříbro ve formě vodiček nebo ubrousků napuštěných chemickým prostředky. Ty však znečisťují vodu a proto je lepší využít domácích prostředků.

Skvěle vám poslouží zubní pasta, prášek do pečiva s kouskem alobalu v misce s vodou. Také voda se solí, mycí prostředek na nádobí nebo i prací prášek. Zpravidla je dobré stříbro ponořit do vody a zasypat danou látkou. Počkejte přibližně 20 minut až hodinu, než se stříbro vyčistí, čím déle, tím lépe. Vyčistíte tak i různé záhyby stříbra ve složitějších špercích a vaše stříbrné šperky budou krásně zářit. Další variantou, jak problém řešit je pořídit si stříbro rhodiované nebo zlaté šperky.

Další informace se dočtete v článku Jak vyčistit stříbro na našem blogu.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular