Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomePro kutilyInspirace na kreativní tvoření s dětmi

Inspirace na kreativní tvoření s dětmi

Hledáte inspiraci, jak zabavit děti v letních upršených dnech? Nebo jste vzali práci animátora v rekreačním resortu a teď vás svírá strach z toho, že nezvládnete vymyslet program na každý den? Kreativní tvoření je odpověď na všechny vaše starosti!

Někomu se možná bude zdát, že dát dítěti pastelky a papír, je jen snaha se ratolestí na chvilku zbavit. Co ale ne každý ví je, že tvoření, byť jen malování nebo stříhání, je cesta, jak v dětech podporovat kreativitu, která může sehrát velkou roli v jejich životech.

Malujte si

Může to znít prostě a jednoduše. Ale pastelky a papír děti zabaví i na několik hodin! Jestliže chcete v dětech vybudovat kladný vztah k malování, nenechte je v tom samotné. Dát na stůl psací potřeby a papír a jít si po svých umí každý. Ale co se takhle jednou přidat? Namalujte dětem obrázky, které samy nezvládnou, aby je mohly vybarvit. Namalujte společně pexeso, které nakonec zabaví celou rodinu. Sbalte výtvarné potřeby a vyražte ven. Venku je toho spousta k vidění, i k malování!

Sbírejte

Léto je ideální čas na tvorbu herbáře. Kromě toho, že sbírání, sušení a uchovávání rostlin děti něco naučí, máte zábavu na celé prázdniny a dokonce i na podzim. Přitom stačí jen pěkný sešit, pár novin a odhodlání.

Kdo nepodlehne kouzlu přírody, může vyzkoušet tvorbu prázdninového deníku. Sbírejte s dětmi zážitky a uchovávejte vzpomínky. Do prázdninového deníku mohou děti popisovat své zážitky slovně, kresbami a nebo k nim přidat třeba lístky do ZOO.

Máte vysbírané už všechny druhy rostlin v okolí a prázdninový deník praská ve švech? Co takhle originální a osobité fotoalbum? Nezapomeňte z výletů a letních aktivit dělat fotografie, abyste je mohli nakonec všechny utřídit.

Recyklujte

Tvoření může být způsob, jak dětem ukázat a vysvětlit recyklaci a udržitelný způsob života, který pomůže přírodě. Máte doma staré pet lahve? Zkuste z něj vyrobit krmítko pro ptáčky nebo větrníky. Zbyly vám doma skleničky od kečupu nebo zavařených okurek? Udělejte společně s dětmi zahradní lucerničky nebo originální vázy na luční kvítí.

Válí se vám ve skříni staré oblečení? Přece ho nebudete vyhazovat, když lze jednoduše zrecyklovat. Připravte si stará trička, mikiny, šaty a jakékoliv další kusy oblečení, barvy na textil a zvířátkové nebo reflexní nažehlovačky a dejte se do práce.

Vyrobte okouzlující šperky

Ať už doma máte spanilou princeznu nebo chrabrého rytíře, výroba šperků jistě zabaví oba dva. Holky budou plnit své šperkovnice a chlapci mohou udělat radost mamince nebo babičce. Sežeňte si provázek, korálky a pusťte se do navlékání. Ale pozor! Korálky patří na špagát, ne do pusy!

Šperky můžete vytvářet i z darů přírody. Umí vaše děti uvít věneček nebo vyrobit prstýnek z pampelišky?

Zahrajte si v divadle

Představení má doma denně každá rodina s dětmi. Ale už jste zkoušeli obsadit je do opravdové role? Maňáskové divadlo jistě děti chytne natolik, že nebudete mít za chvilku důvod zapnout televizi.

Nejsnazší způsob na tvorbu maňásků je ze starých ponožek. Stačí jim našít nebo namalovat oči, pusu a uši a můžete se hrát! Kdo se nechce vzdát ponožek, může se pustit do složitější výroby z látky, mouky a starých novin. Výsledek bude jistě stát za to.

Uspořádejte karneval

Chystá se dětská oslava a vy nevíte, jak ji znevšednit? Připište na pozvánky povinný dress code: karnevalové kostýmy. Ale než se vydáte do půjčovny, využijte fantazii dětských hlaviček a zkuste společně kostým vyrobit. Bude z vaší ratolesti duch, kostlivec nebo zlá čarodějnice? Využít můžete praktické návody na výrobu triček, klobouků a dalších částí kostýmu.

Malujte na obličej

Ať už na karneval nebo jen tak, malování na obličej děti určitě chytne během chvíle. Netopýr, kočička, motýl nebo spiderman? Budete malovat vy nebo děti? Tak či tak, pomalovaná nakonec určitě skončí celá rodina.

Běžte péct

Mlsná honí děti v jednom kuse. Místo toho, aby se ládovaly čokoládou, můžete se dát společně do pečení. Děti se rády cítí užitečné a nápomocné. Když je v kuchyni nechcete, stejně vám budou stát za zády a chtít pomáhat. Tak proč to nenechat na nich? Bábovka, muffiny, nebo nějaký nový speciální recept? To už je jen na vás a vašich chutích.

Staňte se spisovatelem

Každé dítě má doma jistě spousty knížek, které už zná nazpaměť, a tak si vymýšlí své vlastní příběhy. Proč ty příběhy nedat na papír a nenapsat knížku? Takovým výtvorem se bude jistě chlubit před svými kamarády i ve škole. Protože, kdo by nechtěl být slavný spisovatel?

Skládejte

Máte doma fazole, hrách nebo čočku? Už jste z ní někdy zkusili tvořit? Odsypte dětem trochu od každého a nechte z luštěnin vytvořit obrázek. Stejně dobře slouží také těstoviny. Můžete je lepit na papír a vytvářet různé obrazce nebo vyrobit hezkou dekoraci.

Udělejte akvárium

Nemáte doma prostor pro domácího mazlíčka, ale vaše děti po něm stále touží? Co takhle si vyrobit akvárium plné mořských živočichů? Stačit vám bude stará krabice od bot, papír, tužka a nit. Mořská zvířátka můžete nalepit buď rovnou do akvárka, nebo je nití zavěsit tak, aby mohla volně plavat.

Naučte se šít

Určitě má spousta z vás doma hromadu děravých ponožek, které je škoda vyhodit, a tak zašíváte a zašíváte. Máte už dost staré děti na to, aby přiložily ruku k dílu? Co takhle je naučit šít? Samozřejmě se nemusí věnovat jen spravování ponožek. Vyrobit si můžete reflexní oblečení nebo hezkou sukni. Zkusit můžete i háčkování nebo pletení.

Závěr

Špatné počasí někdy umí pořádně narušit plány. Ale proč se tím nechat rozhodit? Vždyť existuje tolik možností, jak se zabavit. Stačí se jen na chvilku zamyslet. Tak hurá do práce, ať se děti mohou chlubit svými výtvory babičkám, dědečkům nebo spolužákům ve škole.

Klára Kohoutová, PoctiveSEO.cz

- Advertisment -pr clanky

Most Popular