Pátek, 12 dubna, 2024
magazin
HomeZahradaHledáte krásný strom do zahrady? Vsaďte na tis japonský

Hledáte krásný strom do zahrady? Vsaďte na tis japonský

Pusťte se do tvorby své vlastní okrasné zahrady a vsaďte na zajímavé tvarované stromy, které celek příjemně ozvláštní. Jednou z možností je i tis japonský, který se pyšní krásným zbarvením a nízkými nároky na pěstování.

Čím je tis japonský charakteristický

Tis japonský je jehličnatý strom nebo velký rozložitý keř. Pochází z oblasti východní Asie, nicméně největší areál přirozeného výskytu má v Japonsku. Právě v této zemi ho ostatně objevil a poprvé pojmenoval německý cestovatel Philipp Franz von Siebold.

Stejně jako pro ostatní tisy, i pro tento druh je charakteristický pomalý růst. Zároveň dřevina dosahuje poměrně velké dlouhověkosti. Ve volné přírodě běžně dorůstá výšky 5 až 18 metrů, v našich podmínkách bývá podstatně menší. Často se totiž pěstuje právě jako okrasný strom a tvaruje se. 

Zajímavostí je, že tis japonský je velmi blízký příbuzný tisu červeného. Podoba přitom spočívá ve vzhledu i vlastnostech. Tis japonský má oproti tisu červenému o něco řidší zavětvení a světlejší barvu. Jeho kůra se také odlupuje pouze v drobných šupinách či tenkých pruzích. 

Jakou půdu zvolit pro jeho pěstování

Tis japonský v domácím prostředí roste na vlhkých a zastíněných stanovištích. Ke svému životu nepotřebuje velké množství slunečních paprsků, nejvíce se mu líbí v toulavém polostínu. Pokud se rozhodnete okrasný tis japonský zasadit na plné slunce, pamatujte na pravidelnou a dostatečnou zálivku. 

Co se týče půdy, nejvíce preferuje hlubokou a vlhkou půdu bohatou na živiny. Myslete na to, aby půda byla dostatečně propustná. V trvale přemokřené půdě by totiž mohlo docházet k uhnívání kořenů. Skvělou volbou je mírně kyselá až zásaditá půda, nicméně půdní reakce příliš nerozhoduje. 

Více informací ze světa okrasných stromů najdete na www.okrasne-stromy.cz

- Advertisment -pr clanky

Most Popular