Pondělí, 30 ledna, 2023
magazin
HomeDomovCo dělat, když voda zapáchá po zkažených vejcích?

Co dělat, když voda zapáchá po zkažených vejcích?

Pokud pitná voda začne zapáchat, nejen že vám nejspíše sebere chuť ji dále pít, ale může to znamenat i vážný problém. Co to pro vás znamená, pokud vaše voda zapáchá jako zkažená vejce? A jak se tento problém dá vyřešit?

H2S smrdí jako pes

Jak jste nejspíš správně uhodli, na vině je v tomto případě sirovodík, někdy též nazývaný sulfan. Pokud je ho ve vodě obsaženo více, znamená to velké riziko. Je totiž toxický a v extrémních koncentracích může vést k podráždění dýchacího ústrojí, edému plic, podráždění očí až k zástavě dechu.  Běžně není problém až tak závažný, rozhodně se však vyplatí ho nepodceňovat. Naštěstí se zvýšená hladina sirovodíku ve vodě dá snadno poznat podle vznikajícího zákalu vody a již zmiňovaného zápachu po zkažených vejcích.

Odstranění sirovodíku

Přírodně sirovodík vzniká při rozkladu organického materiálu nebo při mikrobiologické přeměně síranů za nedostatku kyslíku. Snadno se rozpouští ve vodě, a jelikož je bezbarvý, je to právě jeho zápach, podle kterého ho jasně poznáte. Nejčastěji se z vody sirovodík odstraňuje oxidací, kdy se sirovodík mění na neškodné sírany. Je hned několik způsobů, jak takovou oxidaci provést. Provzdušňování uvolní plynný sirovodík z vody do vzduchu, odkud je sirovodík odvětrán, zbylý sirovodík je poté zoxidován vzdušným kyslíkem. Další možností odstranění sirovodíku z vody je použití silného oxidačního činidla nebo speciálního filtru, který je schopen sirovodík oxidovat za pomoci kyslíku přirozeně obsaženého ve vodě.

Dvě mouchy jednou ranou

Vzhledem k tomu, že se sirovodík mnohdy přidružuje k dalším problémům s vodou, je vhodné s tím při výběru správné úpravny vody počítat. Nejčastěji se sirovodík pojí se zvýšenou hodnotou železa, manganu, mikrobiologického znečištění (tedy s výskytem bakterií ve vodě) a se zvýšeným zákalem. Proto pokud zjistíte, že se ve vašem vodním zdroji vyskytuje sirovodík, zvažte, zda si neudělat rozbor vody. Pokud by se nějaký problém s vodou objevil, mohli byste se při výběru vhodné úpravny vody rovnou zaměřit na to, aby si dokázala poradit se vším, co je potřeba. Například úpravna vody Aquapyr si hravě poradí s výskytem sirovodíku, železa, manganu i se zvýšeným zákalem.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular