Domů Domov Co dělat, když voda zapáchá po zkažených vejcích?

Co dělat, když voda zapáchá po zkažených vejcích?

1100
0

Pokud pitná voda začne zapáchat, nejen že vám nejspíše sebere chuť ji dále pít, ale může to znamenat i vážný problém. Co to pro vás znamená, pokud vaše voda zapáchá jako zkažená vejce? A jak se tento problém dá vyřešit?

H2S smrdí jako pes

Jak jste nejspíš správně uhodli, na vině je v tomto případě sirovodík, někdy též nazývaný sulfan. Pokud je ho ve vodě obsaženo více, znamená to velké riziko. Je totiž toxický a v extrémních koncentracích může vést k podráždění dýchacího ústrojí, edému plic, podráždění očí až k zástavě dechu.  Běžně není problém až tak závažný, rozhodně se však vyplatí ho nepodceňovat. Naštěstí se zvýšená hladina sirovodíku ve vodě dá snadno poznat podle vznikajícího zákalu vody a již zmiňovaného zápachu po zkažených vejcích.

Odstranění sirovodíku

Přírodně sirovodík vzniká při rozkladu organického materiálu nebo při mikrobiologické přeměně síranů za nedostatku kyslíku. Snadno se rozpouští ve vodě, a jelikož je bezbarvý, je to právě jeho zápach, podle kterého ho jasně poznáte. Nejčastěji se z vody sirovodík odstraňuje oxidací, kdy se sirovodík mění na neškodné sírany. Je hned několik způsobů, jak takovou oxidaci provést. Provzdušňování uvolní plynný sirovodík z vody do vzduchu, odkud je sirovodík odvětrán, zbylý sirovodík je poté zoxidován vzdušným kyslíkem. Další možností odstranění sirovodíku z vody je použití silného oxidačního činidla nebo speciálního filtru, který je schopen sirovodík oxidovat za pomoci kyslíku přirozeně obsaženého ve vodě.

Dvě mouchy jednou ranou

Vzhledem k tomu, že se sirovodík mnohdy přidružuje k dalším problémům s vodou, je vhodné s tím při výběru správné úpravny vody počítat. Nejčastěji se sirovodík pojí se zvýšenou hodnotou železa, manganu, mikrobiologického znečištění (tedy s výskytem bakterií ve vodě) a se zvýšeným zákalem. Proto pokud zjistíte, že se ve vašem vodním zdroji vyskytuje sirovodík, zvažte, zda si neudělat rozbor vody. Pokud by se nějaký problém s vodou objevil, mohli byste se při výběru vhodné úpravny vody rovnou zaměřit na to, aby si dokázala poradit se vším, co je potřeba. Například úpravna vody Aquapyr si hravě poradí s výskytem sirovodíku, železa, manganu i se zvýšeným zákalem.