Středa, 22 března, 2023
magazin
HomeFiremní prezentaceCo dělat, když voda zapáchá po zkažených vejcích a co to znamená?

Co dělat, když voda zapáchá po zkažených vejcích a co to znamená?

Většina to nejspíš nezná, ale může se vám pravidelně stát, že voda má například zákaly či trošku zvláštní chuť. To vše může být způsobeno poměrně jednoduchými problémy, jako je oprava či havárie na rozvodu, nebo větší obsah nějaké chemikálie v rámci čištění. Pokud ale cítíte z vody ten nesnesitelný zápach připomínající zkažené vejce, tak máte tu „čest“ s kontaminovanou vodou.

Zkažené vejce mohou znamenat bakteriální kolonie či sirovodík

Sirovodík (sulfan) je jednou ze základních forem výskytu síry v přírodě. Často vzniká rozkladem organického materiálu.

Ve vyšších koncentracích může vést k mnoha komplikacím, jako například podráždění očí, či dýchacího ústrojí vyvolávající silný kašel, slzení a naduření sliznic. Je například velice častý u silně mineralizovaných pramenů nebo u sopečných výparů, v běžné domácí vodě by se ale neměl vyskytovat ve větším než naprosto minimálním stopovém množství. Sirovodík ve vodě se většinou odstraňuje oxidací, při které se změní na neškodné sírany.

Druhou možnou příčinou mohou být bakterie, které jsou mnohem běžnější a naprosto běžné například při čerpání spodních vod ze studní. Bakterie ve vodě se vyskytují běžně a s většinou z nich si náš organismus hravě poradí, některé jako legionella ale mohou vést ke zdravotním komplikacím.

Jak se zbavit zápachu z domácí vody?

Likvidace všech klasických bakterií a také sirovodíku je možná díky specializovaným filtračním zařízením. Odstranění zápachu z vody probíhá ve většině pomocí filtraci přes aktivní prvky a filtry, které nejdříve vodu zbaví klasických hrubých nečistot a poté v mikrobiologickém měřítku dokáží naložit i s bakteriemi obsaženými v přírodní vodě.

Zařízení se instaluje mimo vaše kohoutky nebo přívody a je umístěné na trase mezi surovou vodou přicházející ze zdroje (například studny) a větvením vodovodního potrubí v domě nebo bytě. Ke své funkci ale potřebují odpad, kudy vypouštějí zachycené látky a nečistoty z vody.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular