Pátek, 12 dubna, 2024
magazin
HomePro kutilyCo by měli pro svou bezpečnost dělat chovatelé koní? Přilba i jezdecké...

Co by měli pro svou bezpečnost dělat chovatelé koní? Přilba i jezdecké boty jsou základ

Koně jsou nádherní a ušlechtilí tvorové hodní obdivu. Správná péče o ně však může být náročná, a rozhodně to není práce pro každého. Víte, na co si chovatelé koní musí dávat pozor a jaké vybavení by jim nemělo chybět?

Kůň není kolo, na kterém si čas od času zajezdíte a mezitím čeká bezpečně uložené ve sklepě. Je to živý tvor, o něhož je nezbytné každodenně pečovat: krmit jej i napájet, čistit a dopřát mu také zdravou volnost pohybu a výcvik. Velkochovatelé dohlížejí na všechny tyto aspekty života zvířat a zodpovídají za vedení chovatelské evidence. Nezbytné jsou i základní znalosti z veterinárního lékařství.

Rizika profese jezdce či chovatele koní

Podobně jako při práci s jakýmikoliv zvířaty hrozí i u koní největší nebezpečí úrazu právě od nich. Při neopatrném nebo neznalém zacházení může dojít k poranění kopnutím či kousnutím. Ani když vám kůň šlápne na nohu, není to nic příjemného. Jezdcům pak hrozí nebezpečí pádu z koně.

Další větší skupinu tvoří úrazy ve stájích. Zde může dojít k poranění během čištění prostor, ale i při péči o koně. Zvýšenou pozornost věnujte také správnému uskladnění a označení veterinárních přípravků a desinfekcí.

Bez jezdeckých bot a přilby by to nešlo

Naprostým základem jsou pro všechny jezdce i chovatele vhodné pracovní boty. Pro práci ve stájích a kolem koní obecně jsou nejvhodnější pevné a voděodolné boty. Pantofle, sandály nebo tenisky nepřipadají v úvahu. Jezdci by si pak měli obouvat výhradně gumové jezdecké boty.

Jako oděv jsou pro jezdce i ošetřovatele nejvhodnější dlouhé pružné kalhoty, triko s dlouhým rukávem a do chladnějšího počasí i softshellová bunda. Oblečení by mělo být víceméně přiléhavé, aby nedošlo k nežádoucímu zachycení volných nebo plandavých částí oděvu.

Při většině činností je vhodné používat ochranné rukavice proti riziku zranění, při manipulaci s čisticími prostředky, dezinfekcí a jinými chemikáliemi pak rukavice gumové. Pro jízdu, ale i při některých veterinárních zákrocích, je vhodné nosit ochrannou přilbu.

Další preventivní opatření

Jelikož oblečení samo o sobě nehodám nezabrání, je potřeba se u koní především správně chovat. To znamená:

· nikdy nemanipulovat s otevřeným ohněm ve stájích ani jejich blízkosti,

· neděsit koně nečekanými hlasitými zvuky nebo prudkými pohyby,

· nepřistupovat ke koním zezadu, ale ze strany a upozornit na svou přítomnost hlasem.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular