Středa, 22 března, 2023
magazin
HomeDomovČasté závady plastových oken

Časté závady plastových oken

Chystáte si pořídit plastová okna? Slyšeli jste, že dokonale těsní, mají úžasné tepelné vlastnosti a zlehka se otevírají? A, že skvěle vypadají a vydrží po dlouhá léta jako nová, aniž byste je museli jakkoli udržovat? Ano, to všechno je pravda. Je dobré však vědět několik informací, abyste při koupi „nenaletěli“ a byli se svojí investicí maximálně spokojeni. Vždyť okna si nepořizujete každý den.

Proč vznikají závady na plastových oknech?

Většinu závad u plastových oken způsobují zpravidla konstrukční vady, ale v mnoha případech se jedná i o vady způsobené nesprávnou či neodbornou montáží. Existují totiž normy, které vymezují nejenom vlastnosti okenních rámů, spár a zasklení, ale také i principy montáže. Vady či špatnou funkci vašich plastových oken může také způsobit špatná nebo žádná údržba.

Jaké mohou být výrobní vady?

Neznačkoví výrobci plastových oken, aby se dostali na zajímavé ceny, s oblibou minimalizují náklady a snaží se ušetřit. Nejčastějším důvodem pak bývá špatná konstrukce oken, použití nekvalitních komponentů, anebo zastaralé technologie při jejich výrobě. Bohužel tyto škrty při výrobě oken se projevují na jejich kvalitě a okna bývají pokřivená či zdeformovaná, špatně těsní či mají nedostatečné izolační vlastnosti s vyššími tepelnými ztrátami.

Nekvalitní plastová okna mohou mít i poničený povrch a díky špatně zpracovanému kování i problémy s otevíráním či zavíráním. Taková okna způsobují opakovaně problémy a závady se dají jen těžko odstranit.

Výrobci plastových oken dnes vyrábějí okna s pomocí nejmodernějších technologií.

Nevhodná montáž znehodnotí i kvalitní plastová okna

Dalším problémem bývá samotná montáž. Ač montáž plastových oken není komplikovanou záležitostí, je záhodno dodržovat jistá pravidla. Podcenění některých detailů se může dříve nebo později vymstít, a to nejen na funkčnosti oken a na celkovém komfortu užívání, ale i na jejich životnosti.

Velmi důležité a pro dobrou funkčnost je správně navrhnout jejich osazení. Okno, jež je ve vnější části zdiva, totiž znemožňuje správné napojení na zateplení obvodového pláště. A to je chyba. Proto vždy dbejte, aby okna byla osazována zásadně do střední části zdiva, a to se týká jak novostaveb, tak i rekonstrukcí. Další velkou chybou při stavbě novostaveb bývá brzké osazení oken, zvláště pak před zimou. Sice se dá stavět díky funkčním oknům i v zimě, ale pak se nemůžete divit, že stavba nevysychá a po nastěhování se zpravidla objeví zvýšená vlhkost a následné plísně.

Při montáži plastových oken je nutné použít také speciální těsnící pásky, jež zamezují průniku vody z vnějšku a zevnitř brání přístupu vzduchu. Použitím těsnících pásek vznikne dokonalá připojovací spára, která má nejen dilatační funkci, ale zároveň zabraňuje kondenzaci vody a přístupu vzduchu.

Dobří výrobci plastových oken vyrábějí okna ze špičkových komponentů a nabízejí i odbornou montáž.

Věnujte jednou do roka svým oknům pár chvil!

Ač jsou plastová okna bezúdržbová, přece jen potřebují čas od času minimální servis. Nejvhodnější doba pro údržbu je před zimou, ale nikdy není pozdě. Běžnými čisticími prostředky omyjte rámy a vyleštěte skla. Nepoužívejte čistící prášky, ty by mohly okna nenávratně poškodit a poškrábat jejich povrch. Také se vyvarujte veškerých agresivních prostředků, jako je benzín, aceton, čpavek nebo ředidlo. Když se zdá, že se okna začínají špatně zavírat a „drhnout“, promazejte kování a vyčistěte rám od nečistot a usazenin. Když ani to nepomůže, je potřeba okno přenastavit. Seřízení okna se provádí imbusovým klíčem na spodním pantu okna, a to vždy při otevřeném okně. Dejte jen pozor, šrouby mají vnitřní zarážky, které je možné při vytočení imbusů do extrémních poloh zničit. Věnujte také pozornost kování a těsnění oken. Spolehlivě pomůže vše promazat silikonovým olejem. Okna se vám odvděčí skvělým a dlouholetým fungováním. Ano, správnou údržbou prodloužíte život svých oken až na dvojnásobek.

Důležité je správné seřízení oken.

Z vlastní zkušenosti vím a mohu vám vřele doporučit, abyste se vyhnuli podezřele „výhodným“ nabídkám na internetu a odolali také lákavému tvrzení odborníků v místní hospodě, že „náš Lojza je machr přes plastová okna a v garáži to s tím plastem zmákne“.

Chcete-li opravdu kvalitní okna, obraťte se na spolehlivé výrobce, kteří mají s okny letité zkušenosti. Pro výrobu plastových oken totiž používají špičkové komponenty, nejmodernější technologie a nabízejí i odbornou montáž. A především, na okna vám dají záruku. Společnost Oknoplastik až 40 let. Uvidíte, že nebudete litovat a vaše investice nevyletí oknem.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular