Neděle, 29 ledna, 2023
magazin
HomeDomovBez kvalitního elektroinstalačního materiálu se neobejdete při stavbě ani rekonstrukci

Bez kvalitního elektroinstalačního materiálu se neobejdete při stavbě ani rekonstrukci

Elektřina pro svůj tok potřebuje elektrickou dráhu, pro jejíž sestavení je nezbytná spousta vodivých materiálů. Existuje celá řada polovodivých materiálů, které slouží ke snížení napětí a poklesu průvodu proudu. Stejně tak narazíte i na nevodivé materiály používající se jako izolace při práci na vedeních pod napětím. V následujících řádcích vám prozradíme, co všechno je žádoucí při provádění elektroinstalace v domácnostech či průmyslu.

Elektroinstalační materiál

Elektrické vodiče se vyrábějí z materiálů, jako jsou měď, hliník a stříbro. Protože stříbro je drahé, vyrábí se elektroinstalační materiál většinou z mědi a hliníku. Materiály se podle svých vlastností rozdělují na tři typy, a vodivé, izolační a polovodičové.

Vodivý materiál

Měď je dobrým vodičem elektřiny. Používá se ve vodičích v kabelech, mezi něž patří třeba i CYKY kabely, má nízký odpor a nachází uplatnění pro vedení elektřiny při vysokém, středním i nízkém napětí. Používá se při výrobě vodičů a kabelů.

Hliník je lehký a ve srovnání s mědí levnější, a proto je součástí elektrických rozvodů. Hliník má stříbřitě bílou barvu a měkkou strukturu.

Izolační materiály

Jak samotný název napovídá, izolační materiály slouží k izolačním účelům. Tento druh materiálů je špatným vodičem proudu a jedná se o gumu, papír, slídu, dřevo, sklo a bavlnu.

Elektroinstalační příslušenství se používá k připojení spotřebičů. První možností je spínač pro zapnutí a přerušení elektrického obvodu. Samozřejmostí je i hlavní vypínač, prostřednictvím něhož se kompletně ovládá napájení v budově. Chybět nemohou ani jističe či proudové chrániče.

Jestliže hledáte elektroinstalační materiály anebo potřebujete koupit rozvaděče a rozvodnice, podívejte se do specializovaného e-shopu KVelektro.cz. 

- Advertisment -pr clanky

Most Popular