Pátek, 12 dubna, 2024
magazin
HomeDomov8 praktických rad: Na co nezapomenout při umisťování vypínačů

8 praktických rad: Na co nezapomenout při umisťování vypínačů

Pokud se při stavbě nebo rekonstrukci dostanete do fáze, kdy je potřeba vysekat elektroinstalaci do zdí, dobře si rozmyslete, kde chcete mít rozmístěné vypínače, abyste později nemuseli rozvody dodělávat a měnit.

Počet a rozmístění vypínačů by pro vás mělo být co nejvíce komfortní. Důležité je vědět, jaké typy vypínačů vybrat a kam je vhodně umístit. Díky široké nabídce moderních vypínačů, které najdete například u společnosti Tympol Plus, si vše můžete doladit do posledního detailu – celou nabídku vypínačů si můžete prohlédnout ZDE.

Zajímavé jsou například páčkové retro vypínače Opál Bis. Báječně se budou vyjímat na chatách, chalupách i v historických objektech.

Umístění vypínačů – kam a v jakém množství?

RADA 1: Při plánování si dobře rozmyslete, kde bude stát nábytek, abyste náhodou vypínač později nezakryli skříní nebo kuchyňskou linkou.

RADA 2: Při měření vzdáleností pro umístění vypínačů berte vždy jako měřící bod střed vypínače.

RADA 3: Výška umístění vypínačů bývá standardně kolem 90–120 cm nad podlahou, ale výšku si můžete samozřejmě přizpůsobit podle vlastních potřeb. Za účelné se považuje umístění ve výšce 1050 mm nad podlahou, která je shodná s výškou klik u dveří.

RADA 4: Vzdálenost vypínačů ode dveří by měla být 100–300 mm.

RADA 5: Vypínače umístěné nad pracovními deskami (například v kuchyni) by měly být ve výšce přibližně 1150–1250 mm nad podlahou.

RADA 6: V koupelnách se řídí umístění vypínačů (a také zásuvek) podle bezpečnostních zón, které určují vzdálenosti od sprch, van a umyvadel.

Zajímavě bude působit klapkový metalický vypínač MAGIC ve stříbrném provedení.

RADA 7: V případě schodišť, hal a chodeb myslete na to, že je vhodné umístit vypínače na oba konce prostoru, abyste se pokaždé nemuseli vracet, když chcete zhasnout, ale mohli jste osvětlení pohodlně ovládat z obou konců schodiště, haly nebo chodby.

RADA 8: V ložnici je praktické umístit vypínač nejen u dveří, ale také k posteli, abyste si mohli zhasnout z postele.

Večerní pohodu vám pomůže navodit stmívací vypínač v bílém nebo černém provedení. Více světla pro čtení, méně světla pro intimní chvilky – je to jen na vás.

Samotnou instalaci raději přenechte na odbornících, případně se můžete inspirovat našimi schématy zapojení vypínačů.

Klasika i moderna se mohou vhodně doplnit

V dnešní době, kdy se nabízí řada technologických novinek se ani v oblasti vypínačů nemusíte omezovat jen na klasické funkce vypínačů, ať už ve formě páčkových nebo klapkových. Osvětlení i další technologie mohou ovládat chytré vypínače. Intenzitu světla lze regulovat pomocí stmívacích vypínačů. A ani v designu se nemusíte omezovat na obyčejné bílé vypínače. Dnes už si můžete vybírat například z vypínačů v dřevěném, metalickém nebo skleněném provedení. Nechte se inspirovat v našem článku Stylové zásuvky a vypínače pro vaši domácnost

- Advertisment -pr clanky

Most Popular