Pátek, 12 dubna, 2024
magazin
HomeDomov6 rad, jak zařídit útulnou a stylovou ložnici

6 rad, jak zařídit útulnou a stylovou ložnici

Ložnice je svatyní klidu a odpočinku. Trávíme v ní více času než v obývacím pokoji, proto bychom nad jejím vybavením měli přemýšlet. V žádném případě by nás nemělo nic rozptylovat, znervózňovat či dokonce budit – například vrzání starého lůžka. Zkrátka, místnost pro spánek má být dokonalá a vyzývat k relaxaci. Poradíme vám, jak přesně takovou zařídit, a to v pouhých šesti krocích.

Postel – nejdůležitější nábytek místnosti

Pokud znáte tradiční čínské učení feng shui, jistě víte, že postel má být umístěná čelem ke zdi, nikoli obráceně. V takovém případě bude přístupná z každé její strany a spánek bude klidný, ničím nerušený. Pokud si lehnete, měli byste vidět jak okno, tak i vchodové dveře. Tolik k umístění. Druhou otázkou je výběr lůžka.

Čalouněné postele – Mají luxusní vzhled, vyznačují se vysokým polstrovaným čelem. Takové lůžko ocení ti, kteří rádi čtou před spaním. Je také velmi pohodlné a do místnosti vnese dotek luxusu. Ovšem je mu třeba přizpůsobit zbytek nábytku. Pro lidi trpící alergií na roztoče či prach, je čalouněná postel nevýhodná.


Tip pro nevěsty: krásné svatební oznámení.


Masivní postele – Vyznačují se vysokou životností, dokonalou údržbou a nestárnoucím designem. Co se týče alergiků, mají jistě velkou výhodu. Stačí z rámu setřít prach a problém je vyřešený. Matrace by měly mít chránič a lůžkoviny by se měly prát každý týden či čtrnáct dnů. To stejné platí i pro polštář. Jestliže budete postupovat podle těchto kroků, zajistíte alergikovi příjemný spánek.

Lamino postele – Mezi výhody těchto postelí patří především jednoduchá údržba, ale také životnost. Stálý tvar i při změně teplot a velký výběr dekoru. Pokud lamino, dívejte se na sílu prkna – čím silnější, tím lepší.

Další nábytek – šatní skříň

Pokud máte jasno v tom, jakou postel zvolíte, bude jednodušší zvolit zbývající nábytek. Stále ale vybírejte podle jeho funkčnosti, jednoduchosti a flexibilitě. Nepřehlcujte místnost zbytečným množstvím nábytku. Jestliže nemáte šatnu, ideální bude praktická šatní skříň, která nabízí jak tyč na ramínka, tak i police. V případě malého prostoru, zvolte vestavěné skříně, které mají velký úložný prostor a v místnosti omezí pouze část u zdi. To znamená, že mimo lůžka vám může zůstat podlahový prostor volný.

Komoda v případě dostatečného prostoru

Komody doporučujeme volit tehdy, pokud místnost nebude působit stísněně. Opět vybírejte tak, aby se každý kus k sobě jak materiálově, tak i barvou hodil. Nenechávejte se strhnout výhodnou cenou, ale před výběrem přemýšlejte.

Noční stolky

Na noční stolky jistě nezapomínejte, měly by být součástí každé ložnice. Vyberte nejlépe ty se zásuvkami pro další úložný prostor. Na druhou stranu v malých ložnicích, které nabízejí například panelákové byty, můžete využít noční stolky ve formě polic u postele. Nebo také jednoduché stolky na vyšších a úzkých nožkách, které opticky prodlouží prostor. Jestliže si ložnici netroufnete vybavit sami, aby byla útulná a navíc stylová, lze využít komplety nábytku, tedy ložnicové sestavy. Stačí pouze přeměřit prostor a nakoupit. 

A co barevná kombinace?

Při rozhodování o barvě na zdech, se držte stejného pravidla jako u nábytku – tedy čím méně barevných kombinací, sytých barev, tím lépe. Možná je to až k neuvěření, ale i barva na zdi na vás může působit negativně. Například taková červená do ložnice nepatří, i když se o ní říká, že se jedná o barvu vášně. Držte se nejlépe chladnějších odstínů. Béžovo-hnědá je moderní a krásná. Levandulová dokáže uklidnit mysl a podpořit kvalitní spánek. Zelená má podobný efekt. Velmi nadčasovou barvou je světle šedá kombinovaná s bílým, ale i hnědým nábytkem.

Pohrajte si se světlem

Nedílnou součástí každé stylové ložnice je světlo a světlé tóny. Takže stropní svítidlo s teplým tónem bude jasnou volbou. Další by měly být lampičky na nočních stolcích, v případě malé ložnice pouze nástěnné lampičky. A pokud je ložnice tmavá, využijte sílu zrcadla. Když jej umístíte naproti oknu, bude odrážet světlo a vám tak bude připadat prostor prosvětlenější, větší a elegantní.

- Advertisment -pr clanky

Most Popular